Ви купили квартиру в новенькому будинку і сподіваєтеся, що будівельники добре постаралися. Нова квартира повинна здаватися власнику без дефектів. Але на практиці всі моменти краще контролювати самостійно, адже усувати їх в разі необхідності доведеться власним коштом. Незначні дефекти легко виправити, але деякі моменти потребують неабияких фінансових витрат. Тому житло, яке віддає вам забудовник, спершу слід ретельно оглянути. Про тонкощі, які треба знати при прийомі квартири у новобудові, ми розпитали директора агентства нерухомості "Рієлті Груп Черкаси" В’ячеслава Хоменка.
Підписуючи акт прийому-передачі, інвестор стає власником квартири і несе всі ризики у випадку невідповідності квадратури, стін, стелі чи підлоги заявленим забудовником параметрам. На практиці квартири в новобудовах здають у трьох варіантах: з ремонтом від забудовника – "під ключ", а також з так званим чистовим і чорновим оздобленням. Після узаконення зведеного будинку і отримання всіх необхідних документів, забудовник запрошує інвесторів оглянути квартири і підписати акт прийому-передачі.
Щоб уникнути можливих непорозумінь, необхідно спочатку уважно вивчити запропонований інвестиційний договір і особливо звернути увагу, в якому технічному стані квартира буде передаватися інвестору. Ще одним важливим питанням може бути умова розрахунку сторін договору у разі, якщо кількість оплачених квадратних метрів у інвестиційному договорі буде різнитися від фактично побудованих, які штрафні санкції накладаються на забудовника при затриманні термінів будівництва, здачі в експлуатацію будинку, невідповідності якості будівництва заявленим параметрам.
Перевіряємо квартиру
Більшість квартир здають майбутнім власникам з "чорновим" оздобленням. Забудовник виконує чорнову стяжку підлоги, стартову штукатурку стін, виводить електропроводку, монтує вікна і балкони відповідно до проекту, робить виводи на підведення води і каналізації, встановлює вхідні двері та лічильники на воду, електроенергію і газ, якщо це передбачено проектом.
Підлога, стеля, стіни. Підлога має бути рівною, без впадин, дефектів, нерівностей і ухилів. Це перевіряють за допомогою будівельного рівня. Варто виміряти площу квартири. Якщо вона менше заявленої, то недостачу мають компенсувати фінансово.
Двері та вікна. Коробка дверей має відповідати розміру дверного отвору – між ними не має бути щілин. Перевірте також, чи рівно встановлені двері, чи нормально вони відчиняються та зачиняються. Зверніть увагу, чи не хитаються ручки і чи справно працюють замки. Вікна також повинні плавно відкриватися і закриватися, а також переходити в режим провітрювання.
Електрика. Основний кабель електропроводки має бути заведеним в квартиру. Перевірте стан лічильника. Всі автоматичні вимикачі на ньому мають працювати. Якщо згідно з договором у квартирі було встановлено розетки та вимикачі, то перевірте, чи не вивалюються вони з монтажних коробок, чи не сиплють іскрами при використанні. Вимикачі не повинні нагріватися. За допомогою лампочки перевірте також цоколі на люстрах.
Водопостачання та водовідведення. Біля стояків не має бути калюж, стяжка біля них має бути сухою. Запірні крани мають розташовуватися в одній площині з трубами і не розхитуватися. Перевірте наявність трійників у ванній кімнаті та туалеті – доступ до них має бути вільним, щоб комфортно було встановлювати сантехніку.
Опалення та вентиляція. Якість функціювання вентиляції перевірте так: відчиніть вікно та піднесіть до вентиляційного отвору клаптик паперу. Якщо папір буде притягуватись через решітку, то проблем немає. В протилежному випадку вентиляція несправна. В деяких квартирах встановлюють радіатори. Якщо це передбачено договором, то вони мають бути надійно закріплені, тож переконайтесь чи туго затягнуті болти. Батарея має бути рівно прикрученою до стіни. Якщо батареї з регуляторами, то забудовник повинен встановити їх самостійно, а також перевірити всю систему опалення на герметичність.
Загалом, нова квартира має відповідати затвердженій проектній документації, умовам договору, який був укладений із забудовником, а також нормам, прописаним у чинному законодавстві. В разі виявлення порушень їх слід оформити в аргументовану чітку претензію до забудовника. Дуже важливо, щоб забудовник отримав заяву про порушення до підписання акту прийому-передачі квартири. Така заява пишеться на ім’я головного виконавця робіт. Він зобов’язаний її прийняти, видати вам на руки копію та повідомити про строки, впродовж яких порушення буде усунуте.
На що звернути увагу поза межами квартири
Під’їзд і ліфт будинку. Людина, яка купила квартиру в багатоповерхівці, є також співвласником під’їзду. Саме тому забудовник зобов’язаний подбати про приведення його в належний стан до того, як будинок здадуть в експлуатацію. Окрім під’їзду, слід звернути увагу на вхідні двері. Вони не повинні бути кривими, битися об стіну чи скрипіти. Ручки на дверях не повинні хитатися.
Ліфт. Під’їзд багатоквартирного будинку без робочого ліфту не мають права здавати в експлуатацію. Якщо у вашому під’їзді два ліфти (вантажний та пасажирський), то за законом має працювати хоча б один з них. У добросовісного забудовника обидва ліфти працюватимуть. Дехто навіть встановлює тимчасове захисне покриття на стінах ліфта, щоб мешканці не пошкодили його важкими предметами в період заїзду до будинку.
Перший та останній поверхи. Додаткові нюанси з’являються, якщо ваша квартира розташована на першому або останньому поверсі. В першому випадку слід додатково оглянути підвал – обстежити труби на предмет протікань, впевнитися у відсутності вологості та неприємного запаху. Для тих, чиє житло розташоване на останньому поверсі, не зайвою буде перевірка технічного поверху та даху на предмет щілин.