Молоді сім'ї та одинокі молоді люди, які потребують поліпшення житлових умов, можуть скористатися програмами "Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву". Зараз діють 3 програми, за допомогою яких можна придбати житло.
Програма №1: Пільгове довгострокове кредитування
Програма пільгового довгострокового кредитування молоді пропонує вигідні умови: учасникам потрібно заплатити перший внесок у розмірі 6% вартості житла. Сума позики при цьому розбивається на 30 років. Це максимальний термін, на який можна поділити виплату, він залежить від дати досягнення пенсійного віку учасником програми. Так, наприклад, якщо вам 33 роки, то кредит видадуть на 27 років і далі за аналогією. Виплачувати позику можна раз на місяць, квартал або погасити достроково.
Для бездітних учасників додатково щороку треба платити 3% від залишку кредиту. Якщо в сім'ї є одна дитина, цей відсоток не нараховуватимуть. Якщо в сім'ї дві дитини, тіло позики зменшать на 25%, троє і більше дітей – тіло зменшать на 50%.
Щоб стати учасником програми, потрібно встати на квартирний облік і звернутися в Центр надання адміністративних послуг. За умовами програми, на одну людину має припадати не більше 7 м² житлової площі. Також учасник повинен бути не старше 36 років, мати черкаську реєстрацію і не бути власником будь-якого житла. Крім того, треба буде довести свою платоспроможність – потрібно щоб дохід на місяць на декілька тисяч перевищував прожитковий мінімум для всіх членів сім'ї. Сьогодні прожитковий мінімум – 1762 грн. Відповідно, для сім'ї з трьох осіб сума доходу повинна бути не менше, ніж 5286 грн.
У 2015 році програмою скористалися 7 черкащан, у 2016 році – двоє, в 2017 році – троє. У програмі є деякі "підводні камені". Наприклад, забудовник ставить ціну 12 500 грн за квадратний метр, а Фонд надає кредит на середню вартість житла, яку визначає наказ Мінрегіону. Це 10991 грн за квадратний метр. Різницю в 1509 грн за квадратний метр учасник програми має одразу сплатити забудовнику самостійно.
Ще один аспект – ви можете дуже довго чекати відповіді. На сьогодні в черзі стоїть 141 молода сім'я. Навіть у випадку позитивної відповіді на пільгове кредитування, швидше за все, заселитися в нову квартиру одразу не вийде, тому що позика видається на інвестування в будівництво.
Програма №2: Кредитування коштом статутного капіталу
Ще одна програма для молоді – програма молодіжного кредитування коштом статутного капіталу фонду, яку також реалізовує Черкаське регіональне управління Держмолодьжитла. Кредит на будівництво житла надається молодим сім’ям, неповним сім’ям та самотнім молодим особам, які не досягли 36 років.
Для цієї програми також потрібно перебувати на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов, бути зареєстрованим в Черкасах або Черкаській області, та мати середньомісячний дохід, достатній для погашення кредиту. Кредит видається до 30 років, але не більше ніж до досягнення позичальником пенсійного віку. Його також можна погасити достроково.
Ця програма має відсоткову ставку за кредитом – 14,1% річних. Ця цифра не змінюється протягом терміну кредитування. Перший внесок становить не менше 10% вартості житла. Розмір кредиту визначається виходячи з нормативної площі (21 м² загальної площі житла на одного члена сім’ї та додатково 10,5 м² на сім’ю), вартості будівництва житла за цінами, що діють на час укладення кредитного договору, без урахування авансу позичальника.
Програма №3: Державна програма "Доступне житло"
Програму “Доступне житло” відновили в 2017 році. На її реалізацію в 2018 році виділили 100 мільйонів гривень на всю Україну, хоча в проекті бюджету було запропоновано виділити 1 мільярд гривень.
Суть цієї програми – держава допомагає у придбанні нового житла:
- 30% вартості будівництва або придбання доступного житла сплачує держава;
- 50% вартості будівництва (придбання) доступного житла для громадян, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- 50% вартості будівництва (придбання) доступного житла або пільгового іпотечного житлового кредиту для громадян, на яких поширюється дія Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".
У трьох програмах беруть участь тільки об'єкти будівництва, які пройшли акредитацію. У Черкасах це три будинки:
- вул. Гоголя, 302;
- вул. Героїв Дніпра, 7/1;
- вул. Нарбутівська, 239.
Детальніше про умови програм та об’єкти можна дізнатись в Черкаському регіональному управлінні Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву". Він розташований за адресою: Черкаси, вул. Максима Залізняка, 10, оф. 412. Телефон організації: (0472) 33-73-05.