Як з'явилася назва міста Черкаси: 6 версій

"Козаки", "воїни", "люди сили" й інші версії походження назви Черкаси.

13 вересня 20215884612
'Як з'явилася назва міста Черкаси: 6 версій'

Зовсім скоро наше місто святкуватиме черговий день народження. Не всі черкащани знають історію походження "імені" рідного міста. За свою довгу історію Черкаси жодного разу не змінювали назву, іноді змінювався тільки правопис. Існує декілька десятків варіантів походження топоніма "Черкаси". Ми дізналися у Віталія Масненка, члена топонімічної комісії та доктора історичних наук, найцікавіші версії появи назви міста.

Варіанти походження назви "Черкаси" формують здебільшого на основі лінгвістики, також враховують археологію. Яка з версій походження топоніма Черкаси є вірною, сказати складно, адже етимологія назви будується на гіпотетичних припущеннях.

Виключно української версії походження слова "Черкаси" немає. Назва міста безпосередньо пов'язана з етнонімом "черкаси" – так називали козаків росіяни і татари. Історики розглядають декілька можливих варіантів походження назви нашого міста. Найпопулярніші з них походять із тюркської, литовської, загальнослов'янської мов.
Як з'явилася назва міста Черкаси: 6 версій
Як з'явилася назва міста Черкаси: 6 версій

"Люди армії"

Багато істориків підтримують тюркську версію появи топоніма "Черкаси". Розкривають це буквально так: чири киши/чири киси, що в перекладі означає "люди армії".

"Воїни"

Менш популярна іранська версія. В іранській мові є слово "tcherikass", співзвучне з назвою нашого міста. Дослівно перекладається як "воїн".

"Черкеси"

З деяких літописів часів імперської Росії відома інформація про переселення черкесів і жителів північного Кавказу на землі сучасних Черкас. Але багато дослідників сумніваються в цій версії, тому що немає точної інформації про ці переселення. Якщо такі й були, то це були поодинокі випадки, які навряд чи могли вплинути на формування назви.

"Снігова кірка"

Раніше територія міста входила до складу Литовського Князівства, тому деякі топографи розглядають литовську версію походження назви. Литовська мова налічує багато слів, які мають два кореня "чер" і "касо". Одне з таких слів "cerksnas" перекладають як "наст або снігова кірка". Схиляються до цієї версії, тому що форпост у Черкасах в ті часи був заснований саме взимку, коли Дніпро замерзав.

Козацька назва

Досить "молода" і цікава версія походження топоніма. Цю версію називають карпатською або гібридною. Назва "Черкаси" не рідкісна, вона досить поширена. За цією версією, козаки переселялися і переносили цю назву з собою. Так, наприклад, столиця Донських козаків – Новочеркаськ. Історики-прихильники цієї версії вважають, що спочатку назва сформувалася в карпатському регіоні. Там є багато гідронімів (назв водойм) зі схожим коренем, наприклад, "crona" і "kas", що означає "чиста річка". Можливо, назву переносили козаки, і прийшла вона до нас із Карпат.

"Прикордонне місто"

Раніше Черкаси були прикордонним містом, звідси походить ще одна версія походження топоніма. Зі старослов'янських мов слова "черкати" або "чертить" пояснюють першу частину назви "чер". Друга частина співзвучна зі словом "січ" – відсікати, проводити якусь межу. Дослівно перекладається як "черчена грань".

Маргарита Годуліна

Хочете підказати нам тему статті чи новини? Напишіть її на пошту нашому редактору і +100500 до карми вам гарантовано!
Коментарі
  • Фото

    Цікаво коли ж з"явилась карпатська версія назви МІСТА?

  • Фото

    Вау.

  • Фото

    Ех, якби Черкаський замок відновили. А в середині нього ринок, в баштах - паби чи ресторани.

  • Фото

    Че Рк Ассы - Крепость правобережных Ассов. Рк - река- правый берег. Море - левый берег , - версия Виталия Сундакова.

  • Фото

    Колись мав честь познайомитися на "словянськім зібранні". Як завжди, - в українців все сходиться з іншими словянами, тільки от "самиє васточниє славянє" нікого не розуміють, тільки теперішніх болгар, і то частково

  • Фото

    Обстоюю версію турецького мандрівника й історика Евлія Челебі, котрий у 1676 році відвідав Черкаси і, описуючи місто, так, між іншим, як про загальновідомий факт, згадав, що місто було засноване невірним татарином-віровідступником (по-нашому - вихрестом) на ім'я Черкас. Імена і прізвиська, похідні від назв етносів, здавна і досьогодні, відомі у багатьох народів. Тобто, кавказького походження були не засновники міста, а лише імя їх очільника. У післямонгольський час тут часто хазяйнували інородці, котрим нові немісцеві володарі цих місць довіряли більше, ніж тубільцям. Наприклад, у середині ХІІІ ст. у Каневі засвідчений намісник - алан Міхей.

  • Фото

    щодо карпатських мов та говірок, немає жодної аби кос чи кес згадувалося як річка. проте...кос означає дрозда. Тобто коли вже по карпатськи то Черь Кос - Чорний Дрізд. Пошукайте в гербах - у кого був чорний дрізд на родовому знаку

  • Фото

    Книга "ФЕНОМЕН УКРАЇНИ" О. Братко-Кутинський. Староруська мова. Слово "Чер" - наділений надзвичайною силою, "Кес" - однобічня холодна зброя, викривлений меч. = Чарівна Шабля

  • Фото

    Ех, якби Черкаський замок відновили. А в середині нього риночок, в баштах - паби чи ресторани.

  • Фото

    випадково сюди відповів

  • Фото

    ... І Рід нарік його Чаркес. (Слова з пісні " Меч Арея" )

  • Фото

    Мені ваша версія найбільше подобається. Зі статті - про воїнів.