Як облаштувати простір в однокімнатній квартирі: поради дизайнера

Максимум зручності та комфорту на мінімальній площі – розбираємося, як правильно організувати простір в типовій малогабаритній квартирі. 

5 серпня81511
Stroysya article header.11
'Як облаштувати простір в однокімнатній квартирі: поради дизайнера'

Головна проблема з облаштуванням однокімнатної квартири полягає в необхідності вмістити на невеликій площі все необхідне, щоб зробити своє життя комфортним. 

Як організувати простір в малогабаритній квартирі? Які прийоми можна використовувати, а що категорично заборонено? Разом із дизайнером Павлом Радченко, директором черкаської дизайн-студії "Інтер'єр-Ідея", ми спробували розібратися в найбільш актуальних питаннях, що хвилюють усіх власників невеликої житлової площі.

Функціональні зони

Якщо не розглядати варіант об'єднання кухні з житловим приміщенням у так звану студію, то стандартним рішенням для однокімнатної квартири зазвичай є оформлення її як вітальні з невеликою робочою зоною. У такому разі спальним місцем може бути розкладний диван, жіноча туалетна зона (за браком місця під туалетний столик) організовується у ванній кімнаті.

Але, якщо в пріоритеті для господарів інші функціональні зони – робоча, дитяча, спортивна, їдальня – ці варіанти також цілком можливі. Наприклад, в пріоритеті може бути організація комфортної спальної зони. 

  • Фото 1 - У цьому випадку були спроектовані меблі зі вбудованим ліжком, що випадає, і захованим туалетним столиком, де достатньо місця для зберігання речей і одягу. Водночас у складеному стані кімната має вигляд вітальні
  • Фото 2 - У цьому випадку були спроектовані меблі зі вбудованим ліжком, що випадає, і захованим туалетним столиком, де достатньо місця для зберігання речей і одягу. Водночас у складеному стані кімната має вигляд вітальні

Оформлення малогабаритних квартир – це здебільшого робота з пошуку рішень, що дозволяють збільшити візуальний об'єм приміщень, створити комфортне середовище проживання. Ми рекомендуємо оформляти невеликі квартири в стилі мінімалізм. Цей стиль сприяє візуальному збереженню простору. В його основі лежить максимальна функціональність, тому простір зберігається за рахунок використання мінімально необхідної кількості меблів, бажано вбудованої. А обмежена кількість предметів декору дозволяє зберегти чистоту візуальну.

Зонування простору

  • Фото 1 - Зонування
  • Фото 2 - Зонування
  • Фото 3 - Зонування
  • Фото 4 - Зонування

Ну, по-перше, для зонування простору його самого повинно бути достатньо. Немає сенсу ділити кожен квадратний метр на окремі зони. Адже основна психологічна функція зонування – створювати відчуття затишку і комфорту в різних точках приміщення.

Якщо з "навіщо" розібралися, наступне питання "як" і "як не". Для зонування можна використовувати багато прийомів: перегородки, ширми, матеріали для підлоги, перепади рівнів стелі тощо. Не обов'язково застосовувати всі ці прийоми одночасно. Можливо, одного елемента буде достатньо. Також, захопившись поділом, не забувайте про головну мету – створити затишок. Можливо, затишку вдасться досягти, наприклад, виділивши одну стіну кольором або матеріалом, і зона поруч з цією стіною автоматично "відокремиться" від іншої частини приміщення. Її більше не потрібно буде виділяти підлогою, стелею і огороджувати ширмами.

Основні помилки у процесі зонування:

  • зловживання сходинками і подіумами (в невеликих квартирах краще залишити рівень підлоги однаковим у всіх кімнатах і зонах; зайві перепади підлоги тільки змусять Вас, а ще більше Ваших гостей, спотикатися);
  • поділ приміщення "в лоб", тобто простий підхід, коли кожну зону виділяють матеріалом підлоги, стін, сходинкою стелі, ширмою, забуваючи про композицію, загальну ідею приміщення; в зонуванні повинна бути естетика, певна загадка, тоді все приміщення викликатиме інтерес, збереже актуальність протягом тривалого часу.

Способів візуально розширити простір багато:

  1. Використовувати натяжну стелю. Її дзеркальна поверхня ніби продовжує простір кімнати. Причому, чим темнішою є натяжна стеля, тим більшого ефекту дзеркальності вдається досягти. Відповідно, можна не боятися застосовувати темні та насичені кольори.
  2. Грамотне використання багаторівневої стелі теж може візуально збільшити її висоту. "Опускаючи" зони, де людина сидить чи лежить, ви не відчуєте дискомфорту. Водночас інша частина стелі, в порівнянні з опущеною частиною, буде здаватися навіть вищою, ніж вона є насправді.
  3. Використання дзеркал на стінах і меблях, особливо, якщо це широка дзеркальна шафа на всю стіну. Так вдасться досягти навіть більшого ефекту, ніж у випадку з натяжною стелею.
  4. Світлі кольори стін і застосування різних матеріалів на стінах. Тут важливо розуміти, що не обов'язково всі стіни робити світлими. Правильно комбінуючи кольори стін, можна їх нібито рухати: якісь "наближати", якісь візуально "віддаляти", у такий спосіб змінюючи візуальні пропорції кімнати.
  5. Використовувати компактні меблі, що відповідають розміру кімнати, і зробити мінімальною їх кількість. Ніщо так не підкреслить маленьку площу спальні, як величезне класичне ліжко в центрі.

Меблювання

  • Фото 1 - Меблювання
  • Фото 2 - Меблювання

Три головні помилки у меблюванні малогабаритної однокімнатної квартири:

  1. Використання габаритних меблів або меблів у занадто великій кількості. Застосування меблів виключно з метою дизайну невиправдано в маленькому за площею приміщенні. У такому випадку краще використовувати інші прийоми.
  2. Купівля готових меблів. Виготовлення меблів на замовлення дозволить урахувати всі Ваші потреби, і водночас зробити меблі компактними, що дуже важливо для невеликих приміщень.
  3. Використання звичайних шаф. Вбудована шафа від підлоги до стелі, обмежена з боків гіпсокартонною перегородкою, візуально "забирає" менше простору, ніж шафа тієї ж глибини, але не до стелі і з рідною бічною стінкою з ДСП. Річ у тім, що в останньому випадку глядачеві видно реальні межі приміщення, а це посилює відчуття, що частину кімнати "забирають" меблі. А вбудовану шафу навпаки сприймаєш, як додаткову до площі кімнати нішу, за межами приміщення.

Зберігання речей

  • Фото 1 - Зберігання речей
  • Фото 2 - Зберігання речей
  • Фото 3 - Зберігання речей

Як вирішити проблему зберігання великої кількості речей? Викинути зайве. Серйозно! За роки роботи нам не раз доводилося зустрічати клієнтів, у яких є величезна кількість речей, сенс зберігання яких їм самим незрозумілий.

Якщо речі дійсно потрібні, можна застосувати такі поради:

  1. Використовуйте широкі шафи до стелі. Глибокі, але вузькі і невисокі шафи займають більше місця, ніж приносять користі. А виготовлені на замовлення, максимально широкі й високі шафи, встановлені в тих місцях, де площа кімнати все одно не використовується, приносять максимум користі й не "з'їдають" простір. 
  2. Використовуйте м'які меблі з вбудованими відділами для зберігання речей. Зараз на ринку багато подібних диванів і ліжок.
  3. Шукайте площу, яка не використовується. Так, наприклад, дуже часто, об'єднавши вітальню з кухнею та коридором, з'являється додаткове місце, яке можна використовувати для комори або шафи. До перепланування коридор міг бути занадто вузьким, щоб поставити шафу. А комора може з'явитися на місці входу в кухню.

Декор

  • Фото 1 - Декор
  • Фото 2 - Декор

Не використовуйте багато декору, щоб не перевантажити кімнату. Потрібно витримувати пропорції: менше вільного простору – менше декору. Але, знову ж таки, для різних людей, різних стилів інтер'єру поняття перевантаженості буде мати різний "розмір". Насичені кольори більше "навантажать" приміщення, ніж пастельні. Кількість різних кольорів в декорі теж краще скоротити.

Використання балкона або лоджії

  • Фото 1 - Використання балкона і лоджії
  • Фото 2 - Використання балкона і лоджії

Об'єднання балкона або лоджії з кімнатою – чудове рішення для збільшення корисної площі. Особливо, якщо врахувати той факт, що в наших квартирах часто є більше одного балкона, і ця площа не використовується. Об'єднавши її з квартирою, можна використовувати додаткове місце під шафу, робочий стіл, або столову зону, якщо є вихід на балкон з кухні.

На жаль, у більшості випадків це неможливо через складнощі з отриманням необхідних дозволів. Навіть якщо з погляду несучої здатності захват балкона не є проблемою, то з погляду опалення, балкон – це додаткова площа, яку не брали до уваги під час будівництва. Отже, за умови масового використання балконів тепла на всіх може і не вистачити. Якщо опалення Вашої квартири здійснюється від ТЕЦ, дозвіл отримати не вийде. Якщо ж у будинку є своя котельня, необхідно звернутися за консультацією в місцевий ЖЕК чи до забудовника. Можливо, Вам просто додадуть декілька квадратів до опалювальної площі в рахунку на оплату.

Освітлення

  • Фото 1 - Освітлення
  • Фото 2 - Освітлення

З організацією освітлення зазвичай проблем не виникає. Головне, чітко і в масштабі виконати план розстановки меблів. Якщо з цим все зрозуміло, досвідчений дизайнер легко складе план електроточок так, щоб скрізь було достатньо світла, розіб'є освітлення на групи, щоб можна було зручно конфігурувати параметри освітленості залежно від потреб мешканців.

Основне питання тут, як правило, виникає з прохідними зонами. Вдалим рішенням освітлення таких зон є використання прохідних вимикачів, щоб, включивши світло, наприклад, в коридорі з одного боку, Ви могли вимкнути його з іншого.

Кольори 

  • Фото 1 - Кольори
  • Фото 2 - Кольори
  • Фото 3 - Кольори

Більшості мешканців невеликих квартир все ж таки хочеться квартиру побільше. Тому загальні рекомендації такі:

  • використовувати світлі кольори, можливо, з невеликими темними контрастами;
  • більше використовувати холодні тони – у них просторіше;
  • яскраві кольори використовувати на невеликій площі, акцентами, в декорі.

На чому можна заощадити?

  • Фото 1 - На чому можна заощадити?
  • Фото 2 - На чому можна заощадити?
  • Фото 3 - На чому можна заощадити?

Якщо ми говоримо про якісний дизайнерський ремонт, то заощадити можна на таких позиціях:

  • форми, рівні стелі, особливо радіусні, ніші і різні гіпсокартонні "викрутаси": якщо бюджет обмежений, краще інвестувати у щось інше;
  • дорогі оздоблювальні матеріали, столярка і меблі: важливіше правильно дібрати і поєднати різні матеріали, ніж витратити всі гроші на один, нехай і дуже дорогий, матеріал;
  • істотно заощадити вийде, якщо обрати стиль мінімалізм: класика, арт-деко, етно передбачає великі витрати на матеріали, ліпнину і аксесуари, без яких ці стилі просто неможливі.

Всі фото надані дизайн-студією "Інтер'єр-Ідея"

Хочете підказати нам тему статті чи новини? Напишіть її на пошту нашому редактору і +100500 до карми вам гарантовано!
Коментарі
  • Фото

    Очень дельные и полезные советы по обустройству однокомнатной квартиры от черкасской дизайн-студии "Интерьер-Идея".