Поїздка в Польщу: як швидко й безпечно перетнути кордон?

Поради досвідченого перевізника про особливості перетину українсько-польського кордону.

14 квітня 201671220
'Поїздка в Польщу: як швидко й безпечно перетнути кордон?'

Подорож з однієї країни в іншу зазвичай є досить виснажливим і тривалим процесом. Постійні черги, огляд речей, перевірка документів, запитання "Куди й навіщо?"... Люди, які вперше перетинають кордон, дуже хвилюються з приводу того, як саме проходить процедура, що з ними відбуватиметься, що робити, якщо щось піде не так. Щоб почувати себе спокійно і впевнено, варто пам’ятати про ключові моменти перетину кордону. 

Як перетнути кордон із Польщею максимально швидко і безпечно, розказує Максим Жила, директор черкаської компанії "Міжнародні пасажирські перевезення Черкаси-Варшава".

М’ясо й ковбаси – під забороною

За законом

З 2009 року в Польщу, як і в інші країни Європейського Союзу, не можна ввозити м'ясо, молоко, консерви, сало, ковбасу, йогурти, сир, шоколад. Винятком є дитяче харчування, морепродукти і риба.

З досвіду

Трапляються випадки, коли вдається перевезти заморожене сире м’ясо і ковбаси. Навіть під час огляду прикордонники зазвичай не звертають увагу на ці продукти. Ковбасні вироби та сало дозволяють перевозити в малій кількості і за умови, що вони будуть порізані на дрібні шматочки. Загалом, цей процес нагадує лотерею. Закон забороняє, отже, у прикордонників можуть з’явитися до вас претензії. З іншого боку, таких негативних ситуацій з продуктами ніколи не траплялося, а отже, це "умовно дозволена категорія".

Найжорсткіший контроль – за тютюном і алкоголем!

Поїздка в Польщу: як швидко й безпечно перетнути кордон?
Поїздка в Польщу: як швидко й безпечно перетнути кордон?

За законом

Ті, хто палить і вживає алкоголь, зазвичай найбільше засмучуються саме з цього приводу. Якщо ви досягли 17-річного віку, на територію Польщі можна провозити 40 сигарет (або 50 г тютюну для куріння), а також 1 літр сильно алкогольних напоїв (понад 22,3%) і 2 літри середньо алкогольних напоїв (менше ніж 22,3%).

З досвіду

Це контролюють найбільше. Дуже часто водії самі набивають весь автобус сигаретами. Часто провозять сигарети в продуктах, речах тощо. У такий спосіб можна дуже сильно "підставитися". Сигарети в Польщі, звісно, коштують дорожче (близько 30-40 грн за пачку), але така економія не варта анулювання візи і штрафів у випадку, якщо "понаднормовий" алкоголь і тютюн знайдуть захованими серед інших речей.

Ліки – на одну людину!

Поїздка в Польщу: як швидко й безпечно перетнути кордон?
Поїздка в Польщу: як швидко й безпечно перетнути кордон?

За законом

Дозволяють перевозити будь-які лікарські препарати (крім наркотичних і психотропних засобів) у кількості, достатній для однієї людини.

З досвіду

Дуже розмите поняття і абсолютно не дає розуміння того, що можна, а що ні. У цьому випадку варто дати таку пораду: везіть скільки завгодно, але оцініть об’єктивно, який вигляд матиме ситуація, якщо ви візьмете з собою 50 пачок аспірину, 50 пачок анальгіну тощо.

Користуйтеся пластиковими картами!

Поїздка в Польщу: як швидко й безпечно перетнути кордон?
Поїздка в Польщу: як швидко й безпечно перетнути кордон?

За законом

Без декларації можна спокійною брати з собою еквівалент до 8 000 євро в будь-якій валюті.

З досвіду

Прикордонники найменше хочуть торкатися чужих грошей, тому ніхто рахувати ваші кошти не буде. Працівники митниці навіть навряд чи полізуть до вас у кишеню. Звісно ж, мова йде про ситуації, коли ви перевозите гроші в гаманці або барсетці, а не згорнуті пачки доларів у шкарпетках. А загалом, краще користуйтеся пластиковими картами.

Тварини – тільки з ветеринарними довідками

Поїздка в Польщу: як швидко й безпечно перетнути кордон?
Поїздка в Польщу: як швидко й безпечно перетнути кордон?

За законом

При перетині кордону дозволяють ввозити не більше 5 домашніх тварин.

З досвіду

Враховуйте, що тварини повинні бути підписані за допомогою електронного ідентифікатора, потрібно також пред’явити свідоцтво про стан їхнього здоров’я з обов’язковою відміткою про вакцинацію проти сказу. Крім того, необхідно заповнити декларацію з заявою, що тварин ввозять тимчасово і вивезуть назад. Цей документ потрібно пред’явити на зворотньому шляху з території ЄС.

Заборонений перелік

На території кордону постійно чергують собаки і сапери. Тому в жодному разі не намагайтеся провести наркотичні й психотропні речовини, зброю та боєприпаси, пам’ятки старовини, тварин і рослини, що знаходяться під загрозою зникнення, а також отриману з них продукцію (CITES).

Поїздка в Польщу: як швидко й безпечно перетнути кордон?
Поїздка в Польщу: як швидко й безпечно перетнути кордон?

Які документи потрібно мати?

На польській частині кордону насамперед необхідно пройти паспортний контроль. Ви повинні надати закордонний паспорт, страховий поліс, запрошення чи інші документи, що стосуються візи. Також працівник польської прикордонної служби може поставити запитання про мету поїздки та провести перевірку багажного відділення та салону автомобіля, перевірити наявність готівкових коштів, необхідних для перебування на території Польщі та Євросоюзу у кожного пасажира автомобіля окремо.

Кожен, хто прямує в Польщу, повинен сам відповідати на запитання, які ставить прикордонник стосовно мети поїздки. Також всі іноземці, які вже отримали візу і здавали біометричні дані (відбитки пальців) в польському консульстві або візовому центрі, повинні на кордоні Польщі пройти процедуру ідентифікації, тобто сканування відбитків пальців. Для цього треба підійти до віконця, де працює прикордонник. Зазвичай це відбувається після того, як працівник прикордонної служби Польщі отримує всі паспорти і повертається на своє робоче місце. При перетині кордону у зворотньому напрямі відбитки пальців сканувати не потрібно.

Оминайте години пік!

Поїздка в Польщу: як швидко й безпечно перетнути кордон?
Поїздка в Польщу: як швидко й безпечно перетнути кордон?

В години пік, а це здебільшого вранішні години (з 04.00 до 11.00), в будні дні на великих пунктах пропуску може зібратися черга з понад 100 автомобілів, що очікують на виїзд за кордон.

Часто черги можуть тривати цілий день або цілу ніч. Це залежить від митників (як українських, так і польських), які по-різному можуть ставитися до контролю автомобілів. Місцеві жителі використовують "сприятливу" зміну працівників для того, щоб провезти товари з України в Польщу в кількостях, що перевищують дозволені норми, заробляючи таким чином собі на життя. Якщо зміна "несприятлива", то черг практично немає (бо немає значної кількості місцевих), і кордон повністю можна перетнути за 30-45 хв. Траплялися і ситуації, коли пройти контроль на українській і польській стороні можна було за 20 хвилин.

Якщо ж є черга, то простояти можна і 9 годин, залежно від швидкості роботи працівників пункту пропуску, їхнього настрою та багатьох інших факторів. Також зранку (близько 08.00) можна попасти на перезміну, яка може тривати до 30 хвилин, у цей період автомобілі не оформляють. За умови нормальної роботи пропускного пункту середній час оформлення одного автомобіля на українській стороні (коли ви вже віддали документи на перевірку) – 10-15 хв. Поляки оформлюють проїзд трошки швидше, здебільшого за 10 хв. Часто трапляється так, що швидко пройшовши один кордон, можна надовго затриматися на іншому.

Кожна поїздка за кордон – це щось нове. Сюжет один і той же, а от сценарії розвитку подій можуть бути різними. Трапляються ситуації, коли польська сторона просто збирає паспорти, проставляє штампи і відправляє, навіть не звертаючи увагу на багаж. Але бувають і випадки, коли всіх заставляють вийти з автобуса і пройти металеву рамку-металодетектор, а потім покласти всі речі на рентгенівський сканер. Тому головна умова швидкого і безпечного перетину кордону – це дотримання вимог закону.

Хочете підказати нам тему статті чи новини? Напишіть її на пошту нашому редактору і +100500 до карми вам гарантовано!
Коментарі