Запитання дня: що дасть Черкасам нова поліція?

Про перспективи реформування черкаської міліції розказав правозахисник і експерт Володимир Батчаєв.
17 вересня 201513213
'Запитання дня: що дасть Черкасам нова поліція?'

21 вересня у Черкасах стартує набір охочих до лав нової поліції. Ми запитали у Володимира Батчаєва, члена Асоціації українських моніторів дотримання прав людини, про реформи в МВС, а також про те, що це дасть черкасцям.

Ми всі дуже хотіли бачити на вулицях усміхнених, ввічливих, модних поліцейських. І нам зробили такий подарунок. Але ще ми хотіли компетентних і професійно підготовлених патрульних, здатних у будь-яку хвилину припинити правопорушення і затримати злочинця. Як нові поліцейські впораються з такими завданнями – це питання, про яке судити ще рано. Куратор реформ у МВС Ека Згуладзе заявила, що нова поліція вже в 3-4 рази збільшила розкриття злочинів, проте особисто я у цьому "визначному досягненні" дуже і дуже сумніваюся. Реалії набагато сумніші, а віртуозно жонглювати статистичними даними в МВС завжди вміли. Покращення криміногенної ситуації, як рівень спокою у соціумі, не завжди  залежить від матеріальної забезпеченості правоохоронних органів, компетенції чи кількості працівників. 

На сьогодні сили держави і активістів громадянського суспільства відтягнуті на війну, реформа суду і прокуратури саботується, рівень корупції, як і раніше, зашкалює, олігархічні бізнес-війни продовжуються і розоряють країну, економічна криза доповнилася політичною, іде активне формування нових еліт з їх претензіями на владу, в суспільстві ростуть протестні настрої, Україна переповнена нелегальною зброєю, і людям прищеплені навички її застосування – перераховувати всі факти не має потреби, їх занадто багато. Сумно, але у теперішній час саме ці чинники впливають на правоохоронні органи, а не навпаки. 

В Черкаській області стара міліція нічим особливим не відрізнялася від своїх колег в інших регіонах – ті ж проблеми, ті ж недоліки. А ось нова черкаська поліція, вірогідно, відрізнятися від тієї ж київської буде, передусім через фінансовий фактор. На презентацію та створення іміджу столичної поліції в Києві витратили значні кошти, і навряд чи таку підтримку отримають провінційні регіони. Втім, багато чого залежить і від начальника обласної міліції, з яким, я вважаю, нам пощастило.

Окрім самої поліції, варто звернути увагу і на законодавство під неї створене. Якщо уважно прочитати новий Закон "Про Національну поліцію", який набуває чинності у жовтні, ми побачимо, що поліцейським надають такі значні права, про які "старі" міліціонери і не мріяли. Скажімо, без зайвого галасу, у закон пропхнули норму, яка дає можливість поліцейському проводити горезвісну поверхову перевірку одягу і речей  перехожого за відсутності понятих.

Творці цього закону заспокоюють, що це тільки ППС-ники старої формації могли безпідставно зупинити, вимагати паспорт, нишпорити по кишенях, пропонувати відкупитися від примусової екскурсії до райвідділу. А ось нові патрульні поліцейські не такі, і вони у жодному разі не будуть вдаватися до провокацій і зловживання повноваженнями. Побачимо. 

Володимир Батчаєв
Володимир Батчаєв
член Асоціації українських моніторів дотримання прав людини
 

Дарина Дячок

Хочете підказати нам тему статті чи новини? Напишіть її на пошту нашому редактору і +100500 до карми вам гарантовано!
Коментарі
  • Фото

    треба їм зарплати підвищити, а за порушення присяги - 10 років позбавлення волі, тоді, можливо, щось зміниться.

  • Фото

    Люди в красивой форме будут по городу ходить)

  • Фото

    А еще ездить с мигалками и предъявлять претензии водителям авто в том, в чем сами не особо разбираются.)