Поїхали працювати, а опинилися за ґратами: черкащани потрапили на гачок шахраївЗаробітчани опинилися у грецькій в'язниці за “перевезення нелегалів”. |
1 серпня 201714830 |
Двоє товаришів Юрій і Валерій поїхали до Туреччини працювати на вантажному кораблі, натомість уже понад чотири місяці перебувають у СІЗО Греції, де їх звинувачують у торгівлі людьми. Їм загрожує 25 років позбавлення волі.
Сигнал про допомогу подали поблизу берегів Греції – там їх підібрала морська поліція. Після огляду судна українців звинуватили в торгівлі людьми та кинули до в'язниці. Про це родинам заробітчан повідомив перекладач Посольства України в Греції. Чоловікам загрожує 25 років позбавлення волі, до вироку суду вони перебуватимуть у в'язниці 6 місяців.
На допиті їм надали перекладача. Проте документи були грецькою мовою, тому вони не знали і не розуміли, що підписують. У в'язниці, де перебувають наші хлопці, разом із ними понад 20 осіб, які також їхали на заробітки. Дехто з них уже отримав свої вироки і відбуває покарання за злочини, яких не вчиняли.
Обидві дружини писали листи до Посольства Греції, але офіційної відповіді не отримали. Не надали її і нашим журналістам, лише не для запису порадили родинам шукати гарних юристів у Греції. Жінки заробітчан написали заяву до черкаської поліції.
Відкрите кримінальне провадження по статті 149 Кримінального Кодексу України – це торгівля людьми або інша незаконна угода щодо людини. Проводяться слідчі дії. Зараз ми з’ясовуємо, хто їх направляв на роботу, куди вони їхали – це буде долучено до матеріалів кримінального провадження. Складність полягає в тому, що ми фізично не можемо поки поспілкуватися із Юрієм Красюком і Валерієм Березкіним.
За подібними статтями у в’язницях Греції перебуває близько двох сотень українців. Схема проста – пропонують роботу обслуговувального персоналу на судні. Перший рейс припадає на штормову погоду – коли менше морської поліції. Працівники дізнаються, що замість товару на судні – нелегальні мігранти. Однак повернути корабель назад вже не можуть. Якщо перевізникам "щастить", корабель прибуває до потрібного порту, люди виходять, і судно повертається. Але трапляється й так, що корабель перехоплює поліція. Тоді українських заробітчан звинувачують у торгівлі людьми. Роботодавці це чудово розуміють і беруть на роботу саме українців, бо знають – за них не так переймаються, як за громадян країн Євросоюзу.
Попри ризики щороку близько 2 000 000 українців їздять на заробітки за кордон. Серед них черкасець Олег Заболотній. Чоловік за чотири роки сезонної роботи побував у Фінляндії та Польщі. Він дав декілька рекомендацій тим, хто тільки планує їхати працювати за кордон.
Перевіряйте роботодавців та їдьте працювати лише легально. Це недешево, однак ви себе убезпечите. Я їздив через перевірену фірму і точно знав, що вони не “кинуть”. Правда, там оплата відповідна – близько 500 євро. Це немалі гроші, щоб поїхати на роботу. Коли ви вже опинилися за кордоном, ніколи не віддавайте нікому документи. Без документів ви взагалі – ніхто. Багато спілкуйтеся, розпитуйте колег, чи є нюанси із виплатами заробітної плати. Важливо також мати уявлення про культуру країни, куди збираєтеся їхати – що там можна робити, що не можна. Мінімальне знання англійської також дуже допоможе.
Їхати чи не їхати працювати за кордон – вирішувати вам. З одного боку, це великий ризик, особливо для людини, яка не знає іноземної мови. З іншого – шанс побачити незнайому країну, заробити грошей і отримати життєвий досвід, зв’язки і контакти. Обираючи фірму чи роботодавця, користуйтеся приказкою "Довіряй, але перевіряй". І нехай ваша поїздка буде вдалою.
Марія Голуб