Кинути монетку: фонтани в Черкасах

Історії водограїв твого міста.
30 квітня 2019968
'Кинути монетку: фонтани в Черкасах'

Фонтанів у Черкасах немало, і про деякі з них можна розповісти багато цікавого. Ми зібрали історії про водограї вашого міста.

Фонтан у формі Кременчуцького водосховища

Фонтан у формі Кременчуцького водосховища. Фото з сайту міськради
Фонтан у формі Кременчуцького водосховища. Фото з сайту міськради

Деякі з черкаських водограїв створили на честь визначних дат з історії Черкащини або для висвітлення історії краю. Наприклад, фонтан навпроти Соборного скверу за формою є зменшеною копією Кременчуцького водосховища.

Фонтан зі статуєю воїна-співця

Статуя Бояна на фонтані посеред площі 700-річчя. Фото з Вікіпедії
Статуя Бояна на фонтані посеред площі 700-річчя. Фото з Вікіпедії

В 1986 році на площі 700-річчя Черкас на честь цієї пам’ятної дати відкрили фонтан зі статуєю воїна. Велетенська скульптура висотою в чотири з половиною метри зображає Бояна – збірний образ давньоруського воїна-співця. Боян височіє над фонтаном в повному озброєнні та обладунках. Він сидить на ведмежій шкурі, а поряд стоять три списи – державний знак давньоруського князя Володимира.

Русалонька і казковий змій в Сосновому Бору

 • Фото 1 - Скульптуру Русалоньки зробив черкащанин Єгор Терехов. Фото з сайту міськради
 • Фото 2 - Казковий змій під мостом кохання у Сосновому Бору
 • Фото 3 - А ось так виглядав фонтан з Русалонькою в радянські часи. Фото з фейсбука Бориса Юхна

Парк Сосновий Бір віднедавна став місцем найбільшої концентрації фонтанів у Черкасах. Найбільш відомий з місцевих фонтанів – водограй з русалкою. Цю мармурову скульптуру роботи Єгора Терехова встановили в 2009 році. До цього два роки постамент пустував. Попередня статуя була бронзовою, і в 2007 році її викрали. На образ нової русалоньки Єгора Терехова надихнула черкаська дівчина Людмила.

Ще один фонтан розташовується поблизу літнього кінотеатру. Раніше він мав чашу, в ньому плавали рибки. Після реконструкції фонтан набув звичайної круглої форми.

У 2017 році реконструювали струмки під мостом кохання. Так з’явився водограй із казковим змієм, який пірнає в одній частині струмка, а виринає в іншій. Скульптуру тридцятиметрового змія зробили майстри з Кіровоградщини, які приїхали в Черкаси на фестиваль “Дивосвіт-2017”. Цей велетень доповнив експозицію скульптур доісторичних істот.

Пішохідні фонтани – порятунок від спеки

 • Фото 1 - Пішохідний фонтан в Долині троянд. Фото – Lana Kravchenko
 • Фото 2 - Пішохідний фонтан біля Водоканалу. Фото з сайту міськради
 • Фото 3 - Фонтан у Долині троянд. Фото – Олександ Костирко
 • Фото 4 - Пішохідний фонтан в Долині троянд. Фото – Lana Kravchenko

Водограї в Долині троянд 15 років не працювали. Перші два фонтани тут ввели в експлуатацію в 2008 році. Пізніше один із них перетворили на пішохідний. Його облаштували у центральній частині Долини троянд у 2016 році. Фонтан подарував місту “Черкасиводоканал” на честь столітнього ювілею підприємства. Цей круглий фонтан “сухого” типу не має чаші. Відвідувачі парку можуть ходити між струменями води. У літню спеку це улюблена забавка малечі. У Черкасах є ще один “пішохідний” фонтан. Він розташований біля “Черкасиводоканалу”.

Фонтан у сквері Богдана Хмельницького

Фонтан у сквері Богдана Хмельницького. Фото з сайту міськради
Фонтан у сквері Богдана Хмельницького. Фото з сайту міськради

Фонтан у цьому сквері не працював понад 20 років. Чашу засипали землею та перетворили на клумбу. Але у 2016 році систему фонтану відновили, а в 2017 після тривалої перерви водограй знову запрацював. У цього фонтану декілька квадратних чаш, вода перетікає з однієї чаші в іншу.

“Студентські” фонтани ЧДТУ

Фонтани поряд з ЧДТУ. Фото – Юрій Солонько
Фонтани поряд з ЧДТУ. Фото – Юрій Солонько

Площу знань перед ЧДТУ прикрашають два водограї. Перший фонтан побудували в 1960 році, одночасно з університетом. Але в дев’яностих водограй засипали землею. Фонтан у вигляді скульптури відкритої книги відновили лише у 2010 році.

Поряд звели ще один водограй зі скульптурою. Разом вони утворюють композицію “Сходи Знань”. Щойно фонтани запрацювали, серед студентів ЧДТУ поповзли чутки, що вони приносять успіх у навчанні. Треба лише кинути у воду монетку.

“Ніжність троянди” у парку Хіміків

Фонтан “Ніжність троянди” у парку Хіміків. Фото – mapio.net
Фонтан “Ніжність троянди” у парку Хіміків. Фото – mapio.net

Єдиний фонтан у Черкасах, який отримав власну назву відразу після створення. Скульптуру для водограю виготовив черкаський митець Владислав Димйон. Вона зображує дівчину, яка лежить у пелюстках троянди. За творчим задумом автора, троянда та колючки на ній символізують жіночий характер.

Фонтан біля ПК “Дружба народів”

 • Фото 1 - Фонтан біля ПК "Дружба народів". Фото – Юрій Солонько
 • Фото 2 - Так виглядав цей фонтан раніше. Фото з фейсбука Бориса Юхна

Один з найпомітніших водограїв у центрі міста – фонтан на площі біля “Дружби народів”. Вперше фонтан з різнокольоровою підсвіткою на цьому місці з’явився у 1980 році, але тоді він мав ще зовсім інший вигляд. В 2010 почали реконструювати будівлю “Дружби народів” та площу навколо неї, не оминули увагою і водограй.

Після завершення робіт у фонтана змінилася форма чаші, з’явилася більш сучасна світломузика. Це улюблене місце зустрічей черкащан і традиційна точка збору черкаських колекціонерів монет, вони приходять сюди кожні вихідні.

Музичний водограй за облдержадміністрацією

 • Фото 1 - Такий вигляд мав фонтан за радянських часів. Фото з фейсбука Бориса Юхна
 • Фото 2 - Фонтан за будівлею ОДА. Фото – Олександр Костирко

Один із найстаріших у Черкасах водограїв розташований за будівлею ОДА. Його збудували у 60-х роках минулого століття. Тоді фонтан прикрашала статуя дівчини з мушлею, а сам водограй мав дві чаші. Після реконструкції статую перенесли на територію "Водоканалу", а у фонтана залишилася лише одна чаша. Зате відтоді фонтан став музичним. Після завершення сезону фонтанів чашу цього водограю перетворюють на подіум.

Кумедна згадка про екс-губернатора

Фонтани-близнюки на Соборній площі. Фото – Олександр Костирко
Фонтани-близнюки на Соборній площі. Фото – Олександр Костирко

З іншого боку від ОДА, на Соборній площі, розташовані ще два фонтани. Ці фонтани-близнюки мають верхів’я у вигляді гранітних куль. Серед містян існує відомий жарт, пов’язаний з цими кулями та колишнім губернатором Черкащини. Композиції встановили у 2011 році під час реконструкції Соборної площі. Їх прототипом є фонтани у сквері ім. Козинського у Вінниці.

Фонтан-їжачок

 • Фото 1 - Фонтани, яким черкащани дали прізвисько "їжаки". Фото – Юрій Солонько
 • Фото 2 - "Їжак" біля міськради. Фото – Юрій Солонько

Біля міської ради також є фонтан, який містяни прозвали “їжаки”. Таке прізвисько фонтан отримав за форму куль, з яких б’ють струмені води. Ввечері фонтан підсвічується різними кольорами.

Хочете підказати нам тему статті чи новини? Напишіть її на пошту нашому редактору і +100500 до карми вам гарантовано!
Коментарі