"Жіночко, сідайте!", або як звертатися до незнайомців у громадських місцях

Якщо до вас звертаються “голубонько” чи “жіночко”, можете не відповідати.

10 серпня 2017159690
''Жіночко, сідайте!', або як звертатися до незнайомців у громадських місцях'

Наймиліший у світі звук для людини – це звук її імені. Але якщо ви серед незнайомців у транспорті, магазині чи іншому місці, як же правильно звертатися до людини з певним проханням, щоб не образити словами "дєвушка, женщіна чи шановний"?

Чіка, дамочка і пані

Ми запитали черкасців, як до них найчастіше звертаються незнайомці, та дізналися, як висловлювати прохання до випадкових людей відповідно до норм сучасної української мови та правил етикету.

У побуті мене називали по-різному: від "молодой чєловєк" і "мужчина" до "слиш, брат, памагі открить півас". Незнайомі у магазині чи транспорті спочатку перехоплюють погляд, щоб пересвідчитися, чи я їх чую, а потім кажуть: "Купіть у мене що-небудь" або "Задня площадка, передайте за проїзд". Студенти можуть переплутати ім’я і по батькові. На офіційних зустрічах знайомі звертаються "пане Олександре". Цей варіант мені імпонує найбільше.

Олександр Спрягайло
Олександр Спрягайло
завідувач кафедри екології та агробіології ЧНУ ім. Б. Хмельницького
 

Найчастіше чую "шановна, добродійко або дівчино". Кажуть і "громадяночко", але це, на мою думку, фамільярно. Чому б не сказати "пані"?! Сама звертаюся до інших нейтрально на "ви". Хочеться, щоб так зверталися і до мене. Якось до мене хіпстер підходив знайомитися, назвав "чікою".

Юлія Скрипка
Юлія Скрипка
перекладачка
 

Найчастіше звертаються "дєвушка", але буває і "жіночко". Це неприємно, наче якась "недожінка". В діалоги не вступаю, бо не бачу сенсу витрачати свій час на з’ясування "дєвушка" я чи "жіночка". Трапляється, незнайомці кажуть "сонечко". Це, звісно, крайність, таку фамільярність не вітаю. З кожним роком все більше подобається, коли кажуть "дівчино". А найприємніше звертання – "пані Вікторіє!"

Вікторія Феофілова
Вікторія Феофілова
громадська активістка
 

Колись назвали дамочкою, я розсміялася, бо геть не схожа. Хочеться, щоб називали "дівчиною". З часом, може, і до “дамочки” доберуся.

 

Вікторія Будавіцька
Вікторія Будавіцька
журналістка
 

"Жіночко, сідайте!", або як звертатися до незнайомців у громадських місцях
"Жіночко, сідайте!", або як звертатися до незнайомців у громадських місцях

Звертатися до незнайомців за гендерною ознакою – це неповага

Мовники радять звертатися до незнайомців нейтральними поважними словами "пані, пане, панство".

Усталених красивих звертань в українській мові ще немає, крім "пані, пане", характерних для Західної України. У центрі та на сході вони не прижилися, тому в нас до незнайомців зазвичай звертаються "жіночко, дівчино, чоловіче, хлопче". Головне – дібрати правильну інтонацію, інакше такі звертання викликатимуть спротив.

Не подобається, коли кажуть: "дама або шановна" з таким ніби сарказмом. Не можна назвати незнайому людину "шановний чи не шановний" – ніхто про неї нічого не знає. Якщо ж сказати "шановна дівчино", це, можливо, покращить ситуацію.

Ольга Дубчак
Ольга Дубчак
головний редактор видавництва "Наш формат", кандидат філологічних наук
 

Знаю, що моє ім’я й по батькові (Тетяна Григорівна) студенти скорочують, наприклад, кажуть: "Чи є на кафедрі “ТГ”?". Проте це швидше іронічно, ніж саркастично. Незнайомі люди найобразливіше зверталися до мене, мабуть, словом "ей".

З наближенням до Європи ми почали звертатися до людей на ім’я й по батькові, але найпопулярнішим стає звертання лише на ім’я. Слова "пані чи пане" можна поєднувати з прізвищем у називному відмінку. Допустимо звертатися "добродій, добродійко". Слова "шановний, шановна, шановні" мають відтінок згрубілості, я не рекомендую їх вживати, бо людина відчуватиме певний дискомфорт. Зважаючи на засади риторики, краще вік чоловіка чи жінки применшити і звернутися так, щоб людина почувалася комфортніше, ніби їй на 10-20 років менше.

Тетяна Бондаренко
Тетяна Бондаренко
завідувачка кафедри журналістики, реклами та PR-технологій ННІ української філології та соціальних комунікацій ЧНУ ім. Богдана Хмельницького
 

А от за правилами етикету звертатися до незнайомої особи за гендерною ознакою – "чоловіче, жінко, дівчино чи юначе" – не можна, це неповага до співрозмовника. У деяких країнах таке звертання взагалі вважають образою.

На жаль, у нас практично немає культури звертання до незнайомих "пані та пане", подібної до європейської "міс, місіс, містер, мадам, мсьє". Оптимальний варіант звертання до незнайомих, на мій погляд, це нейтральне із використанням ввічливих слів, наприклад: "Пробачте, чи не могли б ви передати за проїзд?" чи "Прошу вибачення, чи можна?..".

Звертання на кшталт "мілочка або душечка" – це справді образливо. Однозначно не варто звертатися до людей на "ти", навіть, якщо ця людина молодша і має нижчий соціальний статус. Якщо особа не досягла 25 років, можна звертатися повним іменем. До людей старше 25 років варто звертатися на ім’я та прізвище.

Світлана Білоус
Світлана Білоус
заступник директора школи етикету "Персона Грата"
 

Ірина Філенко

Хочете підказати нам тему статті чи новини? Напишіть її на пошту нашому редактору і +100500 до карми вам гарантовано!
Коментарі