Запитання дня: як правильно – "черкащани" чи "черкасці"?

Дізнаємося, як правильно – "черкащани" чи "черкасці" – у експерта-філолога Володимира Поліщука.

3 серпня 2015115284
'Запитання дня: як правильно – 'черкащани' чи 'черкасці'?'

Вживання етнонімів – слів на позначення людей, які живуть у певному регіоні – часто є спірною темою не тільки для мешканців певного міста, але і для філологів і мовознавців. Не так давно деякі жителі Черкас та місцеві ЗМІ почали активно використовувати в побуті слово "черкасці". У багатьох людей постає логічне запитання – коли вживати слово "черкащани", а коли – "черкасці", та й чи варто взагалі використовувати обидва етноніми. Розібратися в цьому питанні нам допоміг професор Володимир Поліщук.

Випадки вживання декількох назв для позначення людей, які живуть на певній території, є особливістю не лише Черкас. Таке явище присутнє в багатьох регіонах. Це можна пояснити тим, що традиція слововживання часом укладається по-різному, що і спричиняє подвійні, а часом і потрійні форми.

В нашому регіоні існує декілька етнонімів: "черкащани" та нова форма "черкасці". Я вважаю, що разючих відмінностей між цими словами немає. Вживається і одна форма, й інша. Щоправда, була спроба диференціювати ці поняття, тобто вживати "черкасці" на позначення жителів власне міста Черкаси, а "черкащани" – жителів як Черкас, так і області. Я не впевнений, що існує правило, яке чітко це регламентує, тому вважаю, що обидва етноніми можна вживати паралельно.

До того ж, стосовно вживання слова "черкасці" є питання. Якщо чоловіча форма – "черкасець", то яка ж тоді буде жіноча? Логічно, що тут варто використати "черкащанка" чи обтічну форму "жителька Черкас", але ніяк не "черкаска". Можливо, це тимчасово, і через певний період слово ввійде до мовної традиції, і етнонім можна буде вважати повноцінним.

Володимир Поліщук
Володимир Поліщук
доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української літератури і компаративістики ЧНУ імені Б. Хмельницького
 

Дарина Дячок

Хочете підказати нам тему статті чи новини? Напишіть її на пошту нашому редактору і +100500 до карми вам гарантовано!
Коментарі
  • Фото

    Бесит формулировка "черкасці", даже если она будет единственно правильной, слух резать от этого будет не меньше!

  • Фото

    автору статті варто також визначитися у написанні Щ-варіанта: з "С" чи без цієї літери... а то вінегрет якийсь)))))

  • Фото

    Дякую! Пишіть, будь ласка, частіше подібні статті. В цьому є необхідність. Я часто зустрічаюсь з ситуацією, коли не знаю як було б правильно сказати, чи написати.

  • Фото

    Не розумію, навіщо використовувати той варіант, який дратує більшість черкащан???