Яких новорічних традицій дотримуються відомі черкасці?Туристичні вподобання, улюблені страви, прикмети і звичаї – ми спитали відомих черкасців, як вони зазвичай святкують Новий рік і Різдво. |
17 листопада 201542470 |
Костянтин Доброцький
гітарист гурту "Ефект метелика"
У мене, напевно, найстрашніший варіант святкування для сімейних людей, які звикли зустрічати Новий рік в традиційному форматі: з рідними, ялинкою, олів'є, телевізором. Я з 2006 року на Новий рік працюю. Тому традиційно новорічні свята у мене проходять у колі колег. Зовсім інша ситуація з Різдвом: для мене це сімейне свято, і я принципово не беру на цей день роботи. Щороку 7 січня ми їздимо до батьків чи бабусі. Обов'язково чекаємо першої зірки! Лише тоді перша ложка куті... Пам'ятаю, ми з братом завжди сідали і робили прикраси, іграшки, подарунки на Новий рік. Підготовку розпочинали десь за два тижні до свята. Ще змалку я любила, коли 31 грудня ми прокидалися о 9 ранку всією сім'єю, прибирали, разом готували їжу. Зважаючи на те, що я дитина 90-х, готували ми прості страви, але цей сімейний затишок – його ні за які гроші не купиш. Обов'язково перед кожним Новим роком я чищу полички, шафи, тумбочки від непотрібних речей. Роблю це для того, щоб у новий рік прийти з якомога меншим багажем того, що віджило своє. Перш ніж викинути, дякую кожній речі за те, що вона була у моєму житті, допомагала протягом певного часу.
Ірина Тітовська
радіоведуча, журналіст, організатор культурних та розважальних заходів
Новий рік – це ще одна можливість зібратися з близькими. Кожного року я святкую його з друзями та дівчиною. Під бій курантів бажання не загадую, до цієї звички ставлюся скептично. Різдво для мене більш значуще, у порівнянні з Новим роком. Коли я жив у Франції, святкував його 25 грудня за усіма традиціями. На Різдво французи збираються всією родиною. Лише о 12 годині ночі всі розпаковують подарунки. Для святкового столу готують різні страви: запечені каштани, фуа-гра, устриці, запеченого півня чи курку. Обов'язково подають яблучний пиріг, всередині якого розміщують фігурку Божої Матері. Кому вона попадеться, вважається королем чи королевою вечора. Зараз же, живучи в Черкасах, Різдво я святкую 7 січня з друзями, які щороку приїжджають із Франції погостювати.
Мело
ді-джей клубу "CopaCabana"
Новий рік для мене – це довгоочікувана та особлива подія. У нашій родині існують певні "правила" його святкування, яких дотримуються з року в рік. Наприклад, на нашому новорічному столі завжди є олів'є, оселедець під шубою та індичка. Будинок зазвичай прикрашаємо гілочками сосни, гірляндами та штучною ялинкою. Наряджаємо пухнасту красуню тільки 31 грудня. У цьому бере участь кожен член сім'ї. Різдво ми також святкуємо всією родиною. Обов'язково за святковим столом присутні хрещені. Коли я була маленькою, вони завжди приходили привітати мене. Зараз, коли у мене є свій похресник, я так само приходжу до нього в гості на Різдво. Загалом, вся підготовка до свята у нас розпланована заздалегідь. Я не люблю, коли щось іде не за планом, або трапляються неочікувані ситуації. Тому завжди дотримуюсь традицій та "неписаних правил".
Міла Сотник
художниця
Раніше Новий рік ми з сім'єю любили відзначати у різних місцях: і в Карпатах, і в теплих країнах, і в гостях у друзів. Але вже протягом десяти років святкуємо тільки вдома, збираючи три покоління Кукліних за одним столом. Справа в тому, що двоє наших дітей із 17 років живуть окремо. Спочатку вони вчилися в Київському університеті, потім працювали в Києві, а вже років п'ять працюють за кордоном. Ми домовилися, що Новий рік зустрічаємо разом. У Черкасах живуть і батьки, вони теж святкують разом із нами. На столі зазвичай стоїть шампанське, качка з яблуками та інші страви домашнього приготування. Новий рік для нас – єдина можливість зібратися всім разом, тому ми його дуже любимо.
Олег Куклін
директор Черкаського державного бізнес-коледжу
Новорічна пора для мене – час для аналізу, підбиття підсумків минулого року та обдумування планів на наступний. Кожну ідею, мрію та бажання обов'язково записую – так можна чіткіше структурувати свої плани. Звісно, дуже приємно викреслювати зі списку попереднього року те, що здійснилося, та дописувати те, чого не могла передбачити ще рік тому. Я надзвичайно люблю подорожувати Україною, світом, знайомитися з культурою міста, країни через спілкування з місцевими жителями. Новорічну ніч я проводжу в тому місті, де не була. Так я відвідала різні міста Італії, Карпати та Львів. Ніколи не беру екскурсійні тури, адже цікавіше прогулятися вуличками незнайомого міста. Можливо, так ти не дізнаєшся деяких фактів з історії, зате зможеш відчути місто, провівши принаймні один день як його звичайний житель. Різдво ж для мене – свято сімейне. Відзначати його збираємося всією родиною за традиційним столом з дванадцятьма стравами, серед яких центральне місце, певна річ, займає пшенична кутя.
Тетяна Артеменко
директор Черкаського обласного молодіжного ресурсного центру
Новий рік для мене – це затишок. Це відчуття магії, що ти переходиш через рубіж, за яким щось невідоме... Момент дуже магічний і казковий. Раніше я зустрічав Новий рік із батьками. Тато завжди приносив ялинку, мене залучали до її прикрашання. Для святкового столу обов'язково готуємо олів'є. Розумію, що це жахливий штамп, але без цього салату я не уявляю Новий рік! В дитинстві я взагалі не святкував Різдво. Розпочав його відзначати лише у студентські роки, коли ми водили вертеп по садках та школах. Так, я чув, що в цей день потрібно готувати 12 страв тощо... Але пріоритетнішим для мене був саме Новий рік. Старий рік зазвичай проводимо тостом, яким я запрошую всіх гостей згадати все, що відбулося з ними цього року, і подумки подякувати за всі-всі події. Для мене це ніби своєрідний ритуал, якого завжди дотримуюся, незважаючи на те, де святкую.
Олесь Павлютін
актор, режисер Черкаського драматичного театру ім. Т.Г.Шевченка
Новий рік і Різдво я традиційно відзначаю з ріднею: це батьки, сестри, тітонька, племінниця. У новорічну ніч всі ми збираємося в Черкасах. Сестрички відповідають за святкове меню, я з племінницею – за шоу-програму. Традиційно у нас на святковому столі олів'є та якийсь новий #пальчикиоближеш салат. Сестрички експериментують із рибою і м'ясом. Ну і без маминих "солоних" огірочків ніяк. Святкуємо завжди дуже весело, з душею і по-сімейному. На Різдво за сприятливої погоди тією ж компанією їдемо до Холодного Яру. А там – старенька-рідненька хатинка, багаття та снігова баба!
Марина Манго
журналістка, телеведуча
Різдво зазвичай святкуємо у бабусі. Цього дня до неї з’їжджаються діти, внуки та правнучка. На святковому столі у нас обов'язково стоїть домашня ковбаска та запечена буженина. Їх готуємо за стародавніми сімейними рецептами. Кутю ми варимо лише з пшениці. Обов'язково додаємо в кашу родзинки, мед, узвар із сухофруктів і мак – його перетирає тато у макітрі. Новий рік я святкую з друзями. Зазвичай, ми організовуємо стилізовані вечірки. Наприклад, цьогоріч у нас ідея провести вечірку в білих сорочках із метеликами, капелюхами і вусами. Новий рік для моєї сім'ї – особливий день. Батьки і досі купують до святкового столу продукти з неповсякденного раціону: червону ікру, смачний торт, дорогі цукерки, "заморські" фрукти. Завжди напередодні святкування проводимо повне генеральне прибирання житла, намагаємося завершити розпочаті справи. Окрім цього, у нашій родині є традиція, якої я завжди дотримуюся: Новий рік потрібно зустрічати в новому одязі. Я вірю в прикмету: як зустрінеш Новий рік, так його і проведеш. Тому в новорічну ніч намагаюся максимально веселитися, не думати про проблеми, дарувати приємні емоції.
Сергій Слинько
активіст, керівник молодіжних проектів, керівник Черкаського обласного молодіжного центру праці
Вже років 8 на Новий рік та Різдво ми з родиною їздимо у Словаччину. Тільки минулоріч зрадили традиції через політичну ситуацію в країні. Зазвичай у Словаччину їздимо з друзями, збирається велика компанія на цілий автобус. Відпочиваємо там не менше 10 днів. Одного року прямо на Різдво в цій країні наш автобус потрапив у невелику аварію, коли ми поверталися в готель, Він з'їхав з дороги у сніговий замет, самотужки витягти його не вдалося. Найближчі села були за п'ять кілометрів від нас. У пошуках телефону та допомоги ми й не помітили, як пролетів час. Повернулися в готель аж о першій годині ночі. Його господарі, які приготували для нас святкову вечерю, розхвилювалися не на жарт.
Віктор Черкаський
дизайнер
Анастасія Дядюша
Хочете підказати нам тему статті чи новини? Напишіть її на пошту нашому редактору і +100500 до карми вам гарантовано!
Коментарі
Більше цікавого