"Підсніжникоманія": черкасці їдуть охороняти рідкісну квітку в Холодний ЯрЦьогоріч кількість охочих долучитися до акції сягнула сотні. |
13 березня 201712070 |
Наприкінці 1990-х – на початку 2000-х відбувалося масове знищення цієї рослини. Особливо напередодні 8 березня охочі підзаробити не замислювалися над тим, що винищують цілі роди підсніжників складчастих. Саме тоді, у 1997 році, команда ентузіастів зі студентів і викладачів природничих спеціальностей вирішила захищати підсніжник від загибелі. Ця традиція збереглася й до сьогодні.
Підсніжник складчастий занесений у Червону Книгу України. Росте лише у Холодному Яру та в гірському Криму. Квітка надзвичайно вразлива і не росте в тому місці, де була зірвана.
Групи студентів змінюють один одного щотижня, чергуючи на п’яти ділянках із квітами, допоки підсніжник не відцвіте. Завдяки цьому з 2001 року вдалося розширити популяцію підсніжника складчастого в Холодному Яру. Науковці кажуть, цю квітку не можна пересаджувати із галявини на власне подвір’я, адже шанси вижити і продовжити популяцію дуже низькі.
Чергують на галявинах волонтери цілодобово, біля кожної розбили табори. Для студентів це навчання у поєднанні з відпочинком. Їх не лякає ні холод, ні вітер, ні цілодобові чергування. Кажуть, поїздки до підсніжників у Холодний Яр стали хорошою традицією. Щоправда, не всі місцеві мешканці поділяють ентузіазм студентів-волонтерів.
Їжджу на охорону підсніжників не перший рік. Навчаюся на 5 курсі Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. За всі роки траплялося чимало історій. Більшість із них пов’язана саме з тим, що місцеве населення не розуміє, що зривати ці квіти не можна. Доводиться коли словом, а коли силою перешкоджати їм це робити. Ми намагаємося врегулювати конфлікти мирним способом і пояснити людям, що знищення цих квітів карається законом.
Якщо квіти все ж зірвали, студенти мають право викликати поліцію. За одну рослину передбачений штраф від 49 до 62 грн. Патрульна поліція регулярно в період цвітіння проводить рейди серед продавців квітів на черкаських ринках. Покупців підсніжників можуть також оштрафувати на суму від 1700 до 3500 грн.
Фотографувати, а не зривати радять і пересічні жителі Черкас, які самі спробували такий вид відпочинку на галявинах із квітів. Встигніть і ви помилуватися красою, адже квіти скоро відцвітуть. Приїжджайте у Холодний Яр милуватися, черпати натхнення і жити на повну.
Марія Голуб