Як економити у кризу: 7 порад від фахівцяЯк розумно "тринькати" свої кошти, розказує черкаський фінансовий консультант Наталія Ілляшенко. |
20 листопада 201513916 |
Більшість українців не мають фінансової грамотності, не знають, як розподіляти гроші, часто роблять імпульсивні покупки, можуть вкладати кошти в ненадійні інвестиції. Крім того, розбагатіти нам заважають певні психологічні бар'єри, що з'являються ще в дитинстві, на зразок "Всі багатії – злі й жадібні"... Людина на підсвідомому рівні не хоче бути поганою, тому відмовляється від багатства. Відсутність фінансової грамотності – це серйозна проблема. Цього не вчать у школі, і мало кого вчать у родині.
Гроші потрібно відкладати за загальновідомим правилом – 10% щомісяця з будь-якого прибутку. Оскільки ви завжди віддаєте гроші комусь іншому, потрібно залишити трішки для себе. Ці 10% і будуть вашими особистими грошима, які ви нікому не віддасте. Спробуйте звикнути користуватися іншими порадами експерта і побачите, скільки коштів вдасться зекономити.
Читайте! Щоб підвищити власну фінансову грамотність – читайте. Розпочати можна з таких всесвітньо відомих бестселерів: Бодо Шефер (всі його книги на тему фінансів можуть бути корисними), Джорж Клейсон "Найбагатша людина у Вавілоні", Роберт Кійосакі "Багатий тато, бідний тато".
Ведіть "бухгалтерію". Для початку треба скласти перелік всіх доходів і витрат. Записуйте всі, навіть непередбачувані й незначні, зароблені і витрачені кошти. Це дасть змогу наочно побачити, куди зникає ваш заробіток. Мої клієнти часто дивуються, на які непотрібні речі вони витрачають великі суми. Це може здаватися нудним, але така практика допоможе вам переосмислити бюджет і змінити спосіб його ведення. З часом людина звикає до такої системи.
Бізнес-родина. Спробуйте розглядати сім’ю, як фірму. Бухгалтер рахує всі кошти, директор планує, що потрібно закупити. Потрібно виставити пріоритети під час планування покупок, витрат тощо. Це дозволяє людям, які здатні робити імпульсивні покупки, економити близько 20% коштів.
Куди ховати банку з грошима? Нерозумно тримати великі суми вдома – гроші повинні працювати. Звісно, вдома мають бути кошти для непередбачуваних ситуацій, але основну частину треба інвестувати в консервативні джерела. Або ж можна помістити свої заощадження в надійний банк, нині це державні установи або банки з іноземним капіталом – "Банк Аваль", "OTP-банк" та "Креді Агріколь Банк". Краще тримати заощадження у валюті, тому що інфляція може їх "з’їсти".
Перестрахуватися і застрахуватися. Страхування також може допомогти зекономити. Ви платите 500 гривень, а отримуєте 50 тисяч гривень у разі необхідності. Наша держава змінюється, і скоро не буде безкоштовної медицини, безкоштовного навчання тощо. До цього потрібно бути готовим. Загалом, кажуть: "Якщо у вас мало грошей – вас врятує час". Навіть із невисоким доходом, відкладаючи декілька років по 100 гривень на місяць, можна зібрати гроші дитині на навчання чи на якісний відпочинок.
Коробка для дрібних купюр. Спробуйте щодня викладати з гаманця дрібні гроші, копійки і збирати їх в одну коробку. Ви навіть не помітите, що з гаманця зникло 3-5 гривень, а за певний час ці гроші неочікувано перетворяться у 100, а потім і в 1000 гривень.
Чотири конверти. Ще один спосіб зберегти кошти до кінця місяця називається "Чотири конверти". Отримавши дохід, ви відкладаєте 10%, а все, що залишилося, розкладаєте в 4 конверти – на кожен тиждень місяця. Якщо в першому конверті гроші закінчилися, наприклад, у п’ятницю, ви не можете брати кошти з другого. Така система вчить бути економнішим.
Чи вмієте ви економити? проголосувало 11 осіб |
Яна Проценко
а меня выручает Приватбанк со своей "Копилкой". С каждого поступления откладывается в Копилку 10 %, да ещё процент с каждой покупки и округление до десятки каждый день. Так незаметно за месяц можно сэкономить до 25% от зарплаты.
6 конвертів краще працює :)
Коробка с мелочью - расходиться обычно на проезд:) а вот "4 конверта" - реально работает!
Як на мене, коробка для дрібних купюр - цікава ідея) Дійсно, з теперішніми цінами взагалі не помічаєш, куди витрачаєш дрібні гроші... а так можна хоч щось накопичити, нехай на якусь дрібничку, та все ж буде приємно)
Хочу ребенка застраховать,нужно подумать только где. Когда то я писала расходы,и была в шоке,от того что потрачено было в 3 раза больше чем получено з/п. Поэтому страшненько как то))))) Буду пробывать еще,но я транжирка страшная, мне все надо и все хочу...))))))
цікава ідея про "чотири конверти", ніколи не чула про таке) треба спробувати