Мамо, я покохала шахрая: як не стати жертвою афериста?Історії обманутих дівчат і поради, як не потрапити на гачок "коханого". |
30 жовтня 201718130 |
У Черкасах вже декілька років чоловік виманює гроші у своїх наречених. Олегу – 28 років. Високий, статний, "з борідкою" та амбітними планами на життя. В соцмережах він розповідає, як багато досягнув, що працює спецагентом, поліцейським, бізнесменом і шукає вірну дружину. Знайти її, на думку чоловіка, можна у “ВКонтакте”. Ви закохуєтеся. Аж раптом обранець заявляє: "Вибач, нам треба розійтися, я хворий, потрібні кошти на лікування". І тут – серце в п’яти, а гроші – в руки. Шахраю. Тепер – він від вас не відчепиться.
Одна ситуація – декілька версій
Павліна Петрівна дізналася про стосунки своєї доньки з Олегом від сусідів. Жінка їздила у столицю, а повернувшись, дізналася – її Іванка "вже доросла", покохала та збирається заміж. От тільки коханому віддала не лише своє серце, а й усі золоті прикраси та 1000 доларів.
Від тої сварки минуло майже три місяці, а дівчина, за словами матері, не виходить на зв’язок. Разом із коханим вони покинули місто. Додзвонитися Іванні пробували й ми. Але трубку взяв сам Олег і розповів свою версію подій.
Павліні Петрівні треба перевірити голову. Вона вам не розповідала, як довела дитину до суїциду? Як вона її не лікувала? Ви говоріть – та не заговорюйтеся, бо є Кримінальний Кодекс. Ні в кого я гроші не вимагав. Вона сама мені їх принесла. Ніяких розписок я не писав. До побачення.
А може й справді, Павліна Петрівна перебільшує? Та виявилося, її донька – не єдина, у кого Олег просив кошти на лікування. Студентка Тетяна Шевченко – ледь не одружилася з ним. Але вчасно схаменулася.
Рік тому ми зустрічалися і він запропонував одружитися. Після знайомства з батьками Олег попросив у мене кошти на лікування. Я віддала йому все, що мала – 120 доларів. А потім він став зникати та не брати трубку, дратувався, коли я запитувала про повернення коштів. Я знайшла людей, які також довірилися Олегу та віддавали йому гроші. Я знайшла дівчину, у якої він взяв планшет і телефон – і не повернув. Знайшла сімейну пару, яким він представлявся працівником СБУ, обіцяв за гроші вирішувати їхні проблеми. Брав кошти – і зникав. Вони ледь не залишилися без квартири.
Всі ці докази я йому надала. Олег повернув частину грошей мені, попросив не звертатися до поліції та не ламати йому життя. Я так і зробила, бо хотіла забути чимшвидше цю історію. Однак тоді не розуміла, що від моєї бездіяльності може постраждати стільки людей.
У поліції кажуть – про Олега Овсієнка знають давно. Але щоб підтвердити факт шахрайства, мають бути докази.
До нас зверталися кілька осіб із заявами щодо незаконних дій стосовно них. Зараз цю інформацію перевіряють. Ця особа вже неодноразово притягувалася до кримінальної відповідальності.
Жінки зазвичай соромляться заявляти в поліцію
Юрист Наталія Даньковська розповідає – притягнути до відповідальності шахрая можна, і в українській практиці такі випадки трапляються. Однак зазвичай жінки соромляться заявляти до поліції, і злодії залишаються безкарними.
Рекомендую ніколи не втрачати голову, навіть, коли закохуємося. Якщо позичаєте комусь гроші – вимагайте розписку. Не обов'язково завіряти її нотаріально. Але вона має містити такі реквізити: дата повернення коштів, місце проживання, паспортні дані позичальника та позикодавця. Бажано робити це при свідках.
Єдиним доказом того, що Олег брав кошти, є прострочена розписка. У ній він просить пробачення за те, що ображав і бив Іванну, обіцяє повернути золоті прикраси і 1000 доларів до липня 2017 року.
Психолог Анатолій Кулик зазначає, серед причин такої довіри до ледь знайомого чоловіка можуть бути конфлікти в родині. У зоні ризику – дівчата, які мають проблеми у спілкуванні з мамами.
Головна мета афериста – вижити вашим коштом. Принцип – викликати довіру. Він це робить або через жалість, або через авторитет. Можливо, це єдині інструменти в житті, якими він здатний користуватися, а інші – йому не знайомі. В першому випадку він це робить за допомогою тиску на емоції. В другому – аферист копіює поведінку людини зі структури, аби викликати довіру. Можливо, в нього є такі родичі чи знайомі.
На гачок до таких шахраїв потрапляють емоційно незрілі особистості, які не здатні осмислювати реальність, аналізувати свої реакції та емоції. Також потенційні жертви – це люди, які мають конфлікти в родині. Вони схильні до смутку та депресії. А аферист дає ілюзію того, що він вас розуміє.
Якщо така ситуація трапилася з вашою близькою людиною, в жодному разі не розпалюйте конфлікт. Намагайтеся показати любов і приязнь до людини. В цій конкретній ситуації розмову треба вести з позиції того, що дівчина – повнолітня, доросла і має сама заробляти собі на життя, а не просити в матері та чужих людей. Як вона може допомогти іншим, якщо не здатна допомогти собі? Але, повторюся, говорити це потрібно з позиції любові: “Ти – моя донька, я тебе люблю і завжди переживатиму за тебе”.
Як не потрапити на гачок аферистів?
У цьому житті кожен сам обирає, з ким йому бути. Ба більше, психологи зазначають, що і кохання – це вибір. Аби зробити його правильно і не потрапити на гачок аферистів, користуйтеся простими правилами.
Позичайте гроші та давайте цінні речі лише під розписку
Навіть якщо це близькі люди та родичі. Розписка не завжди має бути завірена нотаріально, але має містити паспортні дані позивача і позикодавця, дату повернення коштів. Бажано писати її при свідках.
Попросіть поради у людини, якій довіряєте
Перш ніж позичити гроші, поговоріть про це з людиною, яку давно знаєте, яка може поглянути на ситуацію збоку. Так можуть з'явитися запитання до позичальника. Відповіді на них допоможуть зорієнтуватися, хто перед вам – жертва обставин чи аферист. Ви маєте заручитися підтримкою людей, які за потреби зможуть підтвердити факт знайомства та позики.
Перевіряйте особу та місце роботи нового знайомого
Наприклад, якщо він представляється працівником правоохоронних органів чи служби безпеки, попросіть показати посвідчення. Не соромтеся своєї допитливості, адже справжніх працівників ви цим не злякаєте, а брехуна – швидко виведете на чисту воду.
Якщо ви стали жертвою афериста – одразу звертайтеся до поліції
Надайте докази, документи, розписки, свідчення знайомих. Також радимо отримати допомогу адвоката. Якщо не маєте коштів на платні послуги, в Черкасах є "Центр надання безоплатної юридичної допомоги". Тут безкоштовно допоможуть написати заяви, позови та роз’яснення ситуації з позиції закону.
І ще одна важлива порада – займайтеся самоосвітою та особистісним розвитком. Інформація – сила. Знання – це ваш захист. Тож використовуйте його на повну.