І в хаосі є свій шарм: як мозаїки і мурали змінюють вигляд черкаських будинківМрія про привабливий для туристів і дружній до черкащан міський простір. |
26 вересня 201716002 |
Черкаські багатоповерхівки активно вкриваються різнокольоровими квадратами. Про проблему говорять і ЗМІ, і чиновники: це некрасиво, бо псує зовнішній вигляд будинків, і непрактично, бо загрожує їхній цілісності. Як вирішити проблему клаптикового утеплення і зробити місто привабливим, якщо люди не припинять цю практику, редакція in.ck.ua запитала в експертів.
Утеплення "мозаїкою" може призвести до появи тріщин і надмірної вологості
Законодавство передбачає штраф за клаптикове утеплення будинків. Його сума становить близько 1300 гривень. За будівельними нормами, клаптикове утеплення заборонене, бо веде до руйнації будинку. Більш холодні частини стіни промерзають сильніше, утеплені – менше. З часом між ними з'являються тріщини.
Коли будинок утеплюють повністю, між кожними двома поверхами прокладають пояси мінвати – негорючого матеріалу – щоб у випадку пожежі будинок не згорів, як соломинка. Якщо ж дім утеплюється частково, мінвату не використовують.
Ще одна проблема клаптикового утеплення – поява надмірної вологості та цвілі як в утеплених, так і в сусідніх неутеплених квартирах. Адже між теплішими і холоднішими частинами стіни з’являється конденсат. Якщо жителі будинку утеплюються по черзі, у мікростики між утепленими частинами може потрапляти вода.
Те, що відбувається зараз в місті з клаптиковим утепленням фасадів, очевидно, жахливий несмак. Хоча навіть несмак має право на життя, але в правильному контексті. Якщо ж у місті багато неконтрольованої зовнішньої реклами, невідремонтовані будівлі та погана інфраструктура – клаптикове утеплення тільки додає несмаку.
Думаю, зовнішній вигляд міського середовища повинна контролювати спеціальна компетентна структура. В ідеалі, звичайно, держава. Візуальну складову міста потрібно створювати свідомо, продумуючи, яким стане обличчя міста загалом. Звісно, і в хаосі є свій шарм. Але тільки тоді, коли всі інші компоненти міського середовища функціонують ефективно.
Утеплити цілий будинок і прикрасити його муралом
Адекватний шлях – утеплення цілого будинку. Сусіди можуть домовитися, як розфарбувати дім, і спробувати створити цікаву мозаїку з кольорів, які гармонійно пасуватимуть один одному. А от якщо утеплити дім повністю, його можна ще й прикрасити муралом – величезним малюнком на всю стіну чи її частину. Черкаські художники й активісти вважають, що малюнки на будівлях могли б перетворити Черкаси у місто, привабливе для туристів і дружнє до черкащан.
Візуальне оформлення треба проводити лише в масштабах усього міста, щоб у організаторів було цілісне бачення. В Будапешті, наприклад, перш ніж містяни розфарбують свій будинок у який-небудь колір, їм потрібно прийти до головного архітектора та взяти дозволи. Архітектор подумає, чи красивий вигляд це матиме саме в цьому місці, чи вписуватиметься за стилем у міську архітектуру. У нас цього поки що, на жаль, немає.
Якщо жителі котрогось із черкаських будинків захочуть створити на своєму будинку мурал, будь ласка, звертайтеся до мене, я можу допомогти з пошуком художника та загальною організацією. Звісно, стіна має бути відремонтована, і, бажано, без вікон. Знайти хорошого художника, насправді, дуже просто – досить написати митцю у Facebook. Можу назвати дуже орієнтовні ціни на створення муралу. Гонорар для художника, підготовка стін і матеріали – від 20 до 90 тисяч гривень. Коливання ціни залежить від розміру стін.
Перші стінописи з’явилися в Мексиці на початку століття – там вони виконували роль політичної пропаганди. З іспанської мови "мурал" перекладається як "стіна".
Вартість візуального оформлення будинку має одразу закладатися в бюджет утеплення. Місто потрібно розфарбовувати, адже є різниця, де жити – в сірій коробці чи у красі. Навіть клаптикове утеплення могло б гарно "заграти" на будинку, якби всі сусіди домовилися між собою про красиве кольорове рішення. Пейзажі, цікаві геометричні фігури, що "летять" по будинку, навіть звичайні кольорові клаптики, правильно розбиті по секторах. Думаю, місту варто виділити кошти на розфарбування перших декількох будинків, а далі справа пішла б. Люди побачать, як це класно, і залучать спонсорів.
Ми з дружиною давно цікавимося цією темою, навіть намагалися звертатися до міської ради і шукати підтримки у спонсорів. Ми лояльні в ціновій політиці: зазвичай беремо близько 200 грн за 1 м², якщо наносимо якісь лінії чи кольорові прості фігури. Якщо це складний малюнок, то від 100 доларів за 1 м² з урахуванням матеріалу.
Українська столиця має вже близько 150 муралів. Існує навіть мобільний додаток, який допомагає знайти всі київські стінописи на карті. Черкаси поки що відомі лише одним – на стіні школи № 15. Скоро мурал з’явиться і на Будинку архітектора.
У мене багато цікавих варіантів візуального оформлення для черкаських будівель. Наприклад, можна намалювати джунглі. Уявіть собі: йдете ви Черкасами, а тут на будинку тигри, пантери, ліани, папуги… Це може бути дівчинка, що видуває мильні бульбашки, чи зображення відомих музикантів, літераторів, вчених. Можна використовувати мотиви ілюзій, наприклад, візуально продовжити вулицю на стіні будинку.
За допомогою розписів на будинках можна приховати візуальні недоліки міста. Малюнки актуальні не лише для утеплених будівель, їх можна малювати скрізь! Біля соснових парків є некрасиві паркани – їх можна замаскувати, візуально продовживши сосни. А от біля дитячих майданчиків вдалий вигляд матимуть казкові чи мультяшні герої. Влада має вкладати частину коштів, закладених на розвиток міста, в цю справу. Художники навіть за великого бажання не зможуть розфарбувати місто без фінансової підтримки.
Вікторія Черемис
Мы наоборот утеплили потому что сильная влажность в доме. а тут пишут, что это вызывает влажность и плесень.Непонятно! Были в Словакии - так там такие же панельки как у нас утепляют за счёт государства и весь дом полностью.
мені подобається0мені не подобається0Влажность, если частичное утепление...
мені подобається0мені не подобається0