Черкащани опановують незвичну гру – петанк

Близько двох років у нашому місті розвивають петанк – популярну в Європі, але незвичну для України гру. 

27 жовтня 201519911
'Черкащани опановують незвичну гру – петанк '

Петанк з’явився дуже давно у Франції. За офіційними даними, понад 17 мільйонів французів захоплюються цією грою. Петанк є популярним і в Європі, де щороку проходить багато міжнародних турнірів.

У Черкаси петанк близько двох років тому зі Львова привезла Альона Попова. За словами головної петанкістки Черкащини, у Львові ця гра є більш популярною, ніж у нашому місті. У Черкасах про гру, можливо, і чули, проте масовості це явище не мало. Тепер же на заняття з петанку стабільно ходить близько 10 осіб, найбільше на гру збиралося двадцятеро зацікавлених черкащан.

Петанк (з фр. Pétanque) – це один із різновидів боулзу. Мета гравця – кинути порожнисті металеві кулі якомога ближче до маленької дерев'яної кулі. Грають командами та удвох на жорсткому ґрунті або гравії, але можна також грати на траві, піску.

Нещодавно у вересні черкаські петанкісти провели перший турнір. Взяти участь у змаганнях приїхало 19 гравців із різних областей України та гості з-за кордону: Марокко, Росії, Франції. Дев'ятеро учасників із Черкас показали достойні результати. Попри на всі побоювання, декому навіть вдалося зайняти кращі місця, ніж титулованим українським спортсменам.

  • Фото 1 - Фото – Fedir Gontsa
  • Фото 2 - Фото – Fedir Gontsa
  • Фото 3 - Фото – Fedir Gontsa

"Кухня" гри

Набір петанкіста включає невеличку кульку "кошонет" і набір із шести металевих порожнистих куль, кожна з яких важить близько 700 грамів. Коштує таке приладдя понад 500 гривень. У петанку використовують два види куль: китайські (ті, що ржавіють) та якісні з нержавіючої сталі. Щоправда, за словами петанкістів, на результат гри якість куль ніяк не впливає.

Правила петанку нескладні: головна мета – зробити так, щоб кулі впали максимально близько до кошонету, який є ціллю. В цю гру можна змагатися один на один чи командами по декілька осіб. Виграє той, чиї кулі максимально наблизяться до цілі найбільшу кількість разів.

У петанку є два типи гравців: поінтери та шутери. Перші прицільно ставлять свої кулі якнайближче до кошонету, другі вибивають кулю суперника на дальшу відстань і так здобувають очки. І ті, і ті є важливими гравцями команди. Для двох типів гравців є різні види куль – із засічками для поінтерів для кращого щеплення з поверхнею і максимально гладенькі для шутерів. Петанкісти пояснюють, що натренувати себе можна і на "мідла" – гравця, який поєднує і влучність, і вміння вибивати. У петанку є багато ігрових прийомів, які фанати гри демонструють на різноманітних турнірах. Так, досвідчені петанкісти часто використовують техніку каро, коли чітким ударом вибивається куля суперника і на її місце ставиться власна. 

  • Фото 1 - Черкащани опановують незвичну гру – петанк
  • Фото 2 - Фото – Fedir Gontsa
  • Фото 3 - Фото – Fedir Gontsa

Я була в шоці, коли на турнірі в Ужгороді один петанкіст з Естонії вибивав всі наші кулі своїми каро і у такий спосіб вигравав. Я запитала, у чому секрет його майстерності, як він тренується... Він відповів, що двічі на день ходить у місцевий парк і постійно грає там у петанк. Звісно, це значно більше, ніж наші два заняття на тиждень. Якщо хочеш грати гарно, потрібно багато тренувань. Також завжди неймовірно круто брати участь у турнірах з професіоналами, адже ти можеш побачити їх майстерність вживу і навіть поспілкуватись із профі стосовно гри.

У петанку важливо слідкувати не тільки за своїми очками, а й за технікою кидка кулі, адже це дуже важливо: спина повинна бути рівною, рука повинна повторювати рух маятника. Цей критерій беруть до уваги на змаганнях. Коли я тільки починала займатися петанком, використовувала неправильну техніку, просто рухалася так, як було зручно. Але завдяки порадам професіоналів удосконалила свої вміння, щоб під час черкаського турніру показати дійсно якісну й естетичну гру. 

Альона Попова
Альона Попова
голова Черкаської обласної федерації петанку
 

Цей сезон черкаські петанкісти завершили, нові ігри відбудуться із приходом тепла вже у наступному році. Зустрічаються гравці у Долині троянд або сквері імені Богдана Хмельницького. Тренування абсолютно безкоштовні, долучитися може кожен охочий. Дізнатись більше про петанк в Черкасах можна на офіційному сайті Черкаської обласної федерації петанку petanque.ck.ua.

Дарина Дячок

Хочете підказати нам тему статті чи новини? Напишіть її на пошту нашому редактору і +100500 до карми вам гарантовано!
Коментарі