Скільки власники приватних будинків можуть заробити на сонячних станціях?Зелений тариф дозволяє зробити свій "бізнес на сонці" та "відбити" вартість станції за 5 років. |
5 жовтня114860 |
Уявіть, що вам не потрібно платити за електроенергію. Навіть більше, ви можете заробляти гроші, продаючи електрику державі. Для цього потрібен приватний будинок і сонячна електростанція.
Після встановлення сонячних панелей у будинку "зайву" електроенергію можна продавати державі за програмою "Зелений тариф". За рік на таких операціях можна заробити від 1000 доларів. Чи варта гра свічок і як інвестиції в сонячну енергію конвертуються в прибуток, нам розповіли в компанії "Solar Garden".
Купуємо за гривню, продаємо за п'ять
Всі власники сонячних станцій у приватних будинках можуть перейти на "Зелений тариф". Він зобов'язує державу купувати вироблену енергію. Найбільш позитивний момент такого тарифу – ціна. При переході на "Зелений тариф" у будинку встановлюють двонаправлений лічильник, який рахує вхід енергії з "Обленерго" і вихід електрики, виробленої домашньою станцією. Надлишок енергії ви продаєте електромережі за "зеленим тарифом".
1 кіловат електроенергії від сонячної станції коштує 18 євроцентів – приблизно 5,5 грн. Гроші виплачують у гривнях на банківський рахунок щомісяця. Недолік програми – такий дохід оподатковується, 18% прибутку доведеться віддати державі.
Дохід – від 1 до 6 тисяч доларів на рік
Сонячні електростанції працюють найбільш ефективно з весни по осінь. Отриману енергію можна використовувати як основне джерело енергії для дому, а залишок продавати, або ж користуватися електрикою з мережі і продавати всю енергію від сонця. Вирішувати вам.
Щоб розпочати свій "бізнес на сонці" потрібно встановити електростанцію: сонячні панелі, лічильник та інвертор. Панелі та інвертор коштують від 120 до 650 тисяч гривень залежно від потужності. Лічильник потрібно купувати окремо в "Обленерго" або в компанії, яка встановлює станцію. Він коштує 10-13 тисяч гривень. Повернення вартості обладнання можна очікувати через 4-6 років.
Для участі у програмі "Зелений тариф" не потрібно ставити акумулятори. Вони можуть знадобитися для автономного режиму – щоб забезпечувати себе електрикою цілий рік. Такий варіант буде дорожчим, вартість "відбиватиметься" близько 10 років.
Скільки коштують і який дохід принесуть електростанції різної потужності
У приватному будинку можна використовувати електростанцію потужністю до 30 кВт. Чим вище потужність, тим швидше повернуться кошти за обладнання, а ви зможете отримати більший прибуток. Ось приблизний підрахунок вартості станції та отриманої енергії.
Сонячна електростанція потужністю 10 кВт
- Вартість обладнання – 224 тисячі гривень.
- Щорічний дохід за "Зеленим тарифом" – близько 58 тисяч гривень.
- Виробництво енергії влітку – близько 1500 кВт*год на місяць, березень-квітень і вересень-жовтень – близько 950 кВт*год на місяць, зима – від 250 до 400 кВт*год на місяць.
- Виробництво енергії за рік – 10500 кВт*год.
Сонячна електростанція потужністю 30 кВт
- Вартість обладнання – 650 тисяч гривень.
- Щорічний дохід за "Зеленим тарифом" – близько 170 тисяч гривень.
- Виробництво енергії влітку – близько 4000 кВт*год на місяць, березень-квітень і вересень-жовтень – близько 2900 кВт*год на місяць, зима – від 800 до 1200 кВт*год на місяць.
- Виробництво енергії за рік – понад 30000 кВт*год.
Цей розрахунок не залежить від площі будинку. Цифри наведені без урахування споживання електроенергії.
Чи вигідна інвестиція в енергію сонця в Черкаській області?
У Черкаській області "Зелений тариф" поки не користується популярністю. Середня кількість сонячних годин на рік по Україні від 1000 до 2400. Максимально ефективними сонячні станції будуть в Одеській області та Автономній Республіці Крим – близько 1350 кВт*год. У Черкасах ця цифра трохи менша – близько 1200 кВт*год. Але черкащан лякає не це, а висока вартість обладнання та розтягнутий термін повернення інвестицій.
Експерти ж радять не боятися й інвестувати в енергію сонця. Це хороший пасивний дохід, а також незалежність від планових відключень електроенергії та перебоїв у мережі.
Черкаська область не на першому місці по встановленню сонячних електростанцій, у нас цей процес тільки набирає обертів. Зараз ми намагаємося розповісти людям, що використання сонячної енергії доступніше і вигідніше, ніж 10 років тому. До середини 2017 року в Україні на сонячні електростанції перейшло 1635 приватних будинків. Це означає, що "Зелений тариф" буде працювати, і його не скасують.
Для приватного будинку оформлення документів під "Зелений тариф" робиться досить швидко. У нас ці питання вирішує юрист, який представляє клієнта в "Черкасиобленерго". Для переходу на тариф спочатку розширюється потужність електромережі будинку. Оформлення "Зеленого тарифу" безкоштовне, а ось розширення потужності платне – від 1000 грн за кВт. Від укладання угоди і до початку функціонування сонячної електростанції за "Зеленим тарифом" проходить близько 2 тижнів.
Обладнання вимагає певного догляду. Панелі потрібно декілька разів на рік чистити від пилу. У нас є період гарантійного обслуговування: на сонячні панелі – 10 років, на інверторне обладнання – 5 років, на монтажні роботи – 2 роки. Термін служби панелей можна назвати необмеженим. В Україні ще немає панелей, які вже вийшли з ладу.
Що потрібно для переходу на "Зелений тариф"
До переходу на альтернативне джерело енергії за "Зеленим тарифом" потрібно добре підготуватися:
- провести аудит будинку, врахувати його площу і споживання енергії;
- спроектувати і встановити сонячну станцію;
- подати заяву та схему підключення в "Обленерго" (в заяві потрібно вказати реквізити банківського рахунку для виплат за тарифом);
- розширити потужність (якщо потрібно);
- оплатити рахунок від "Обленерго" за облаштування та встановлення лічильника (якщо лічильник надає мережа).
Після оформлення документів і монтажу обладнання в гості навідується працівник "Обленерго" і перевіряє точність роботи лічильника.
Перехід на альтернативну енергію – недешеве задоволення. Але сонячна електростанція може стати хорошим варіантом довгострокового і вдалого інвестування грошей. Якщо у вас є приватний будинок і накопичені заощадження, чому б не вкласти їх у власний "бізнес на сонці".
Маргарита Годуліна