Відповідь експерта: як обрати економну систему опалення у приватний будинок?

Сонячні батареї, теплові насоси, електричні, газові та твердопаливні котли – скільки коштують, як швидко окупаються і чи дійсно дозволяють економити?

21 жовтня49512
Stroysya article header.11
'Відповідь експерта: як обрати економну систему опалення у приватний будинок?'

Наближається зима, і турбота про збереження тепла виходить на перший план. Існує безліч енергозберігальних систем для вашого будинку в різних цінових діапазонах. Як дібрати варіант, який підходить під технічні особливості житла, які опалювальні котли будуть найбільш ефективними і як швидко вони окупляться, як зменшити споживання або максимально відмовитися від таких ресурсів як газ і електрика – на ці запитання відповіла Інна Троян, директор з розвитку магазину "Сантехстиль".

У квартирах встановити економне обладнання та лічильники можна тільки в нових багатоповерхівках, побудованих після 2000 року. У старіших будинках можна встановити лічильники на весь під'їзд чи будинок. Зараз діють державні програми підтримки, за якими мешканцям компенсують частину вартості лічильників.

У приватному ж будинку можна встановити практично будь-яку систему опалення в будь-який час року: сонячні колектори, сонячні батареї, вітрові електростанції, теплові насоси, твердопаливні, газові або електричні котли. Для ефективнішої економії коштів і швидкої окупності краще комбінувати декілька видів енергозберігальних систем.

Сонячні колектори

Відповідь експерта: як обрати економну систему опалення для будинку?
Відповідь експерта: як обрати економну систему опалення для будинку?

Завдяки сучасним технологіям і матеріалам, колектор здатний поглинати і перетворювати інфрачервоне випромінювання, яке проходить крізь хмари. Коефіцієнт ефективності поглинання сучасних сонячних колекторів дорівнює 98%. Влітку сонячні панелі можуть повністю забезпечити будинок гарячою водою: 300 літрів нагрівається за 4 години абсолютно безкоштовно. А як взимку? Завдяки використанню спеціальної технології скла, всередині корпусу утворюється "парниковий ефект", за допомогою якого колектори можуть працювати і в зимову пору року. Сонячні панелі найчастіше встановлюють парами. Для сім'ї з 4 осіб достатньо двох панелей. Можна знайти продукцію українських виробників дешевшої вартості, яка за якістю нічим не відрізняється від товарів європейського виробника. Якщо раніше колектор коштував 1300 євро, то зараз його можна придбати за 4000 грн.

Вартість: від 8000 грн за 2 панелі.
Окупність: 4-7 років.
Особливості: для накопичення теплової енергії додатково потрібно купити акумуляторну ємність.

Теплові насоси

Відповідь експерта: як обрати економну систему опалення для будинку?
Відповідь експерта: як обрати економну систему опалення для будинку?

Найбільш ефективні, але і найдорожчі схеми опалення передбачають отримання тепла від ґрунту. Температура землі на глибині декількох метрів не змінюється протягом року, тому встановлення теплового насоса практично не залежить від погоди. Така система забезпечує повну теплову незалежність. Це недешеве задоволення, ціна стартує з 8000 євро (Швеція). Зате в майбутньому вам не доведеться сплачувати за опалення або купувати паливо. Для будинку площею 110-120 квадратних метрів при невеликому енергоспоживанні термін окупності становить 10-15 років. Але ви отримуєте взимку тепло і затишок, а влітку – прохолоду в будинку, тому що в теплу пору року насос працює як кондиціонер.

Вартість: від 8000 євро.
Окупність: 5-15 років, залежить від площі будинку.
Особливості: для встановлення теплового насоса продуктивністю 10 кВт необхідний земляний контур довжиною 350-450 м, для укладання якого потрібна ділянка землі близько 400 квадратних метрів (20х20 м) або декілька свердловин глибиною до 100 метрів.

Електричний котел

Відповідь експерта: як обрати економну систему опалення для будинку?
Відповідь експерта: як обрати економну систему опалення для будинку?

В нинішніх умовах електрокотел купувати набагато вигідніше, ніж газовий. Для суттєвої економії на такий котел краще встановити трьохтарифний лічильник, тому що вночі ціна на електрику нижча. ПІд час вибору такого котла важливо звернути увагу на його управління та кількість тенів. Краще встановити це обладнання в комплексі з конденсаційним котлом.

Вартість: від 12 000 грн.
Окупність: від 3 років.
Особливості: залежність від перебоїв в електриці, перед встановленням важливо знати граничну виділену електричну потужність для вашого будинку.

Твердопаливний та піролізний котел

Відповідь експерта: як обрати економну систему опалення для будинку?
Відповідь експерта: як обрати економну систему опалення для будинку?

Твердопаливний котел працює на вугіллі, дровах, брикетах, торфі. Щоб зігріти будинок площею 100 квадратних метрів, на сезон знадобиться 3 тонни вугілля. Цей варіант можна розглядати, якщо є місце для зберігання палива. Як варіант можна використовувати піролізний котел. Особливою перевагою піролізних котлів є час роботи від одного завантаження до повного вигоряння палива. Тобто процес горіння дозволяє працювати з однієї закладки палива тривалий час – до 12 годин, а, наприклад, звичайний дров'яний котел працює близько 3-4 годин (однак у котлів верхнього горіння цей показник більше – від 30 годин на дровах і до 6-7 днів на вугіллі). Піролізний котел дозволяє економити в 1,5-2 рази в порівнянні з іншими твердопаливними установками. Можна забезпечити автоматичне регулювання параметрів.

Вартість: від 5000 грн – звичайний твердопаливний, від 20000 грн – піролізний.
Окупність: від 2-3 років.
Особливості: потрібно самостійно стежити за паливом для роботи котла, необхідні сухі дрова.

Конденсаційний котел

Відповідь експерта: як обрати економну систему опалення для будинку?
Відповідь експерта: як обрати економну систему опалення для будинку?

Газовий котел сьогодні є найменш вигідним варіантом. Але існує більш ефективний різновид – конденсаційний котел. Він теж працює на природному газі, але у такому котлі газ не горить, а тліє. Для порівняння: температура відпрацьованих газів на виході у конденсаційного котла становить 50-60 °С, натомість у звичайному котлі ця ж температура становить 120-180 °С. Основна перевага конденсаційних газових котлів – це економія газу до 15%. Такий варіант буде більш вигідним, якщо в будинку встановлена система теплої підлоги: різниця в оплаті за опалення буде суттєвою. Такий котел можна встановити в квартирі. Найчастіше його використовують як основний опалювальний прилад в будинку.

Вартість: від 20 000 грн.
Окупність: від 6 років.
Особливості: більш висока вартість, потрібна сучасна система опалення для більшої економії (нові труби і радіатори). 

Маргарита Годуліна

Хочете підказати нам тему статті чи новини? Напишіть її на пошту нашому редактору і +100500 до карми вам гарантовано!
Коментарі
  • Фото

    Можете здесь посмотреть https://feko.com.ua/ себе там покупал, у них наиболее полный каталог популярных агрегатов для обустройства тепла и уюта в вашем доме.

  • Фото

    Как по мне, так идеальным вариантом для частного дома будет - электрокотел, вот можете сами прочесть в этой статье http://furnipro.info/publ/interer_zhilykh_pomeshhenij/santekhnika_i_otoplenie/otoplenie_za_schet_praktichnogo_ehlektrokotla/28-1-0-371 о всех его плюсах.