Травневі свята: історія, особливості святкуванняМало хто знає, що свято 1 травня має язичницьке коріння. А ще цей день став відомим через масові демонстрації людей, яких не влаштовували умови праці... |
19 березня72000 |
Відзначати 1 травня почали ще три тисячі років тому жителі Стародавньої Італії. Вони поклонялися богині землі і родючості – Майї, на честь якої й назвали останній місяць весни. Його перші числа, коли вже практично всі земельні роботи були закінчені, на честь Майї влаштовували масові гуляння. Робили це для того, щоб праця не пропала даремно. Також стародавні греки в цей день наряджали шматками вовни сосну, у якої були відрубані гілки. Її урочисто несли до храму. Все це супроводжувалося танцями та гучним веселощами. Цікаво, що цю традицію перейняли німці, якої дотримуються і досі.
Історія травневих свят
Якщо вірити історії, саме 1 травня 1886 року робітники міста Чикаго вийшли на страйк. Їх не влаштовував 15-годинний робочий день. Вони вимагали скоротити його до 8. Під час цього заворушення поліція почала розганяти незадоволених людей, що закінчилося кровопролиттям. А четверо з демонстрантів засудили до смертної кари. Враховуючи ці трагічні події, Паризький конгрес назвав 1 травня Днем солідарності робітників усього світу. Першими це свято почали відзначати у Бельгії, Австро-Угорщині, Данії, Іспанії, Італії... Зараз День солідарності робітників відзначають у 142 країнах світу.
У Радянському Союзі офіційно травневі свята почали відзначати після Жовтневої революції. 1 і 2 травня супроводжувалися масовими гуляннями, виїздами на природу. Святковий стіл був обов'язковим атрибутом. Це свято стало улюбленим для трудящих, які отримали цілих два вихідних! У цей день люди часто ходять один до одного в гості і дарують листівки "1 травня". А 1992 року Міжнародний день солідарності перейменували на свято весни і праці.
Як не дивно, але навіть зараз у багатьох країнах Заходу 1 травня асоціюється з Вальпургієвою ніччю. Ця назва пов'язана з ім'ям Святої Вальпургії, черниці, яка 748 року приїхала в Німеччину з метою відкрити монастир. Вона користувалася величезною популярністю, а після смерті її почали вшановувати як святу.. У Скандинавії щиро вірять у те, що у ніч з 30 квітня на 1 травня відьми влаштовують бенкет в горах, куди злітаються на своїх мітлах.
Як відзначають травневі свята в різних країнах світу?
У деяких країнах 1 травня донині державне свято. Наприклад, у ПАР у цей день проводяться виставки народної творчості, ярмарки, виступи музичних колективів.
На травневі свята молоді іспанці обов'язково дарують своїм обраницям квіти, як символ любові і визнання. Між іншим, в цій країні події 2 травня перетинаються із святкуванням Дня Мадрида. У Німеччині відзначають ці дні дуже весело: влаштовують ярмарки, ходять 1 травня у парк, танцюють, співають, слухають музику. У сицилійців все інакше, тому що травневі свята там тісно переплітаються з повір'ями. Усі жителі цього острова у ці дні масово збирають ромашки, символи щастя. В Америці на травневі свята всі працюють і особливих гулянь не спостерігається. І тільки в Берліні 1 і 2 травня – день, коли досі проводяться мітинги, демонстрації робітників, що закінчуються бійками.
1 і 2 травня Україна зазвичай святкує на природі: жителі нашої країни ходять до рідних і друзів в гості, виїжджають сім'ями на природу, готують кашу на вогнищах, ходять на різні цікаві заходи. Наприклад, 1 травня в Україні 2014 року відбулися етно-джазовий фестиваль, відкриття сезону в Кам'янці-Подільському, фестиваль пива у Львові та інші. Цього року травневі свята теж обіцяють бути незабутніми!