Неймовірна Черкащина: екзотичні куточки краю

Задля екзотичних краєвидів не варто їхати за тридев’ять земель, адже Черкащина багата надзвичайними за своєю природою й атмосферою місцинами.

29 квітня160066
Maevka article header.11
'Неймовірна Черкащина: екзотичні куточки краю'

Розповідати про цікаві місця Черкащини можна довго й багато. На черзі – мальовничі куточки, природа яких дійсно пронизана екзотикою й первозданним спокоєм.

Озеро Бучак

Озеро Бучак (фото invtur.com.ua)
Озеро Бучак (фото invtur.com.ua)

Розташування: село Бучак, Канівський район.

Озеро, що загубилось поміж крислатих дубів, з’явилося на карті достатньо недавно: під час будівництва Канівської ГАЕС, яке почалось у 1984 році, але після чорнобильської трагедії було призупинене. На місці водойми планувалося спорудити нижній котлован станції, тому дно озера складається з бетонних плит. Глибина водойми – 30 м.

Бучак з’єднаний із Дніпром тоненьким струмочком, але живиться озеро не з ріки, а з підземних джерел. Саме тому вода в ньому кристально чиста і прохолодна навіть у літню спеку. Його береги густо поросли очеретами, березами й дубами, тому відпочинок тут обирають ті, хто прагне усамітнення й спілкування з природою.

Езотерики називають узбережжя Бучака "місцем сили", адже енергетика тут надзвичайно сильна. Іноді сюди приїздять майстри різних духовних практик, йоги та звичайні митці, аби черпати від місцини натхнення.

Свою назву озеро Бучак отримало від однойменного села, яке перед початком будівництва було частково відселено й майже повністю зруйновано. Під час зведення станції порушили унікальне природне та історичне надбання місцевості: вщент вирубувалися віковічні дубові ліси, руйнувались археологічні пам’ятки, серед яких - гора Лисуха, місця стоянок вікінгів, древньослов’янські кладовища. За думкою деяких вчених, саме на місці Бучака багато століть тому стояло легендарне слов’янське місто Пересічень. Сьогодні ж село Бучак – це кілька стареньких хатинок, де щоліта відпочивають дачники й бджолярі. Постійних жителів тут немає й двох десятків.

Чим зайнятися: скупатися, порибалити, піднятися на гору Лисуху, зробити фото краєвидів.

Віддаленість від Черкас: 90 км.

Як дістатися: власним авто або автобусом до Канева, звідти – 13 км пішки чи попутним транспортом.

Де зупинитися: у місцевих жителів або розбити намет на березі озера.

 

Хутір Буда

Дуб Залізняка, хутір Буда (фото www.panoramio.com)
Дуб Залізняка, хутір Буда (фото www.panoramio.com)

Розташування: урочище Холодний Яр, Чигиринський район.

Особливу популярність серед туристів хутір отримав, завдяки легендарному Дубу Залізняка, який вважають найбільшим дубом в Україні та одним із 10 найбільших в Європі. Вік дерева, яке стало символом Холодного Яру – більше 1100 років, висота – 24 м, а діаметр – майже 9 м. Дуб став свідком багатьох буремних подій, що відбувалися в краї, але своїм іменем від зобов’язаний Максиму Залізняку – лідеру повстання гайдамаків.

Історія Буди тісно пов’язана з козацтвом. В ті часи на території хутору було зосереджено виробництво пороху, деревного вугілля, поташу, дьогтю, які були так необхідні для зброярської справи. Пізніше, на початку XIX століття, тут функціонував цукровий завод. Однак до початку XX століття поселення мало лише промисловий характер. Тільки в революційні часи його почали заселяти жителі з сусідніх сіл. Однак в жахливі часи Другої Світової війни хутір опустів, із місцевих жителів тут залишилося не більше 15 чоловік.

Свою туристичну цінність хутір не втрачав ніколи, однак нового розквіту він набув тоді, коли тут з’явилися перші екопоселенці. Тікаючи від міського шуму й метушні в екологічно чисте, чарівне й спокійне місце, ці люди відмовилися від усіх благ цивілізації на користь життя на лоні первозданної природи. Сьогодні тут живе близько 20 родин екопоселенців. Двічі на рік вони проводять Екологічний фестиваль, за допомогою якого популяризують здоровий спосіб життя та розповсюджують виготовлені власноруч екопродукти.

Чим зайнятися: відвідати Дуб Залізняка, музейно-етнографічний комплекс "Дикий хутір", козацький православний храм Петра Калнишевського, пам’ятники закатованим в часи Другої Світової війни будянам та Небесній Сотні, купити сувеніри в туристичних крамничках та товари в екопоселенні.

Віддаленість від Черкас: 62 км.

Як дістатися: автобусом до с. Мельники, звідти – пішки або автостопом.

Де зупинитися: готель "Дикий хутір", вартість номера 300-400 грн.

 

Гранітний кар’єр

Гранітний кар’єр в Малій Смілянці (фото mandrivnic.livejournal.com)
Гранітний кар’єр в Малій Смілянці (фото mandrivnic.livejournal.com)

Розташування: с. Мала Смілянка, Смілянський район

Чисте й глибоке озеро, яке приваблює своєю красою туристів зі всієї країни, утворилося на місці гранітного кар’єру. Свою роботу він почав у 1954 році, але запаси каменю в ньому були невеликими, тому з часом він був затоплений ґрунтовими водами, які постійно намагалися вирватись з-під граніту. Береги водойми густо вкрилися рослинами, і кар’єр перетворився у справжній оазис! Глибина утвореного озера сягає 80 метрів і щороку рівень води в ньому піднімається на 6 см!

Однак учені доводять, що походження малосмілянських ландшафтів не таке вже й прозаїчне. 40 мільйонів років тому на місці кар’єру сталося виверження вулкану, а в його кратері утворилася водойма. Саме через вулканічне походження озера вода в ньому не замерзає. Поблизу кар’єру дослідники знайшли навіть предмети побуту первісних людей, які заселяли підніжжя згасаючого вулкану і використовували його тепло близько 40 тисяч років тому.

Чим зайнятися: прогулятися кам’яними схилами кар’єру, зробити фото краєвидів.

Віддаленість від Черкас: 39 км.

Як дістатися: автобусом, який ходить щодня.

Де зупинитися: розбити намет на березі озера, готелів поблизу немає.

 

Хочете підказати нам тему статті чи новини? Напишіть її на пошту нашому редактору і +100500 до карми вам гарантовано!
Коментарі
  • Фото

    А на якому автобусі добиратися Черкас до с. Мала Смілянка? Можете розписати детальніше, будь ласка

  • Фото

    Здається, що розуміння слова "екзотичне" трохи інше ніж тут показано! абсолютно ніякої екзотики! цікаво, пізнавально но ніяк не екзотично!

  • Фото

    Взяла на заметку :)

  • Фото

    Я Був тільки коло дубів, іх там два!

  • Фото

    Цілу неділю шукала де знаходиться цей гранітний кар`єр з озером, і от знайшла!!!!!! Скоро відвідаю!

  • Фото

    Якщо відвідали, підкажіть, будь ласка, як добиратися з Черкас. Дякую :)