Концерт - Етномузична збірка Олександра Терещенко 'Чумацькі пісні предстепового Правобережжя'

Етномузична збірка Олександра Терещенко "Чумацькі пісні предстепового Правобережжя"


Чумацькі пісні – знаковий жанр для українського фольклору: чумацький пісенний цикл не має аналогів у жодній сусідній народномузичній культурі.

Етномузична збірка Олександра Терещенка “Чумацькі пісні передстепового Правобережжя” унікальна цінністю включених матеріалів.

Основну частину збірки складають 150 чумацьких пісень, що записані автором та його колегами на схилку ХХ – початку ХХІ ст. у Кіровоградській області, на півдні Черкаської, заході Дніпропетровської областей від місцевих старожилів.

Матеріали охоплюють понад 70 населених пунктів з 23 адміністративних районів.

Абсолютна більшість творів публікується вперше.

Збірка в усій повноті репрезентує регіональну палітру чумацьких сюжетів та наспівів. Твори подано у численних локальних версіях і множині виконавських варіантів.

Збірка не тільки суттєво доповнює список опублікованих чумацьких пісень регіону, розпорошених по окремих виданнях, а подає передстепові чумацькі як великий цілісний корпус – у його просторовій та, певною мірою, часовій динаміці.

У розгорнутому вступному нарисі тему розглянуто в історичному, етнокультурному та музично-стильовому аспектах. Ґрунтовний структурно-типологічний аналіз узагальнено таблицями, мелогеографічні спостереження – картою. Застосовані у роботі методи нотної транскрипції відображають тенденції та ступінь розвитку української етномузикології ХХІ століття.

Аудіозаписи більшості нотованих творів доступні за посиланням.

Цього вечора чумацькі пісні передстепового Правобережжя та суміжних земель прозвучать у живому виконанні фольклорних гуртів:

  • "Млиночок" (м. Кропивницький);
  • "Володар" (м. Київ)

Проєкт реалізується за підтримки: Український культурний фонд, Громадська організація “Центр розвитку національних культур “Єдина родина” (м. Кропивницький), Управління культури і туризму Міської ради міста Кропивницького, Музею музичної культури ім. Кароля Шимановського.

Коментарі