Черкаські студенти їдуть навчатися в Польщу

Скільки коштує європейський диплом?

13 листопада 201718462
'Черкаські студенти їдуть навчатися в Польщу'

Польща – популярний напрямок не тільки для туристів, а і для студентів. Навчальні заклади цієї країни відкривають двері іноземним абітурієнтам і дають можливість отримати європейський диплом. Скільки це коштує і чи легко вступити в тамтешній навчальний заклад, дізналася редакція in.ck.ua. 

За статистикою Міністерства освіти і науки України, у Польщі зараз навчається близько 60 тисяч студентів з України. Для порівняння: у 2014 році було всього 15 тисяч українців – 42% від загальної кількості іноземних студентів польських вишів.

Платні ВНЗ і безкоштовні технікуми

Польща пропонує різні можливості іноземним студентам. Здобути освіту в державних і приватних університетах випускники українських шкіл можуть здебільшого тільки платно. Вартість навчання залежить від "авторитетності" навчального закладу і популярності спеціальності. Зрідка ВНЗ пропонують і безкоштовні програми, здебільшого це навчання англійською мовою. Цьогоріч, наприклад, безкоштовно можна було вступити у люблінську Вищу школу економіки й інновацій. Українцям тут пропонували навчання за напрямами економіка, управління, інформатика, сестринська справа.

Навчання у коледжах і технікумах для випускників 9-10 класів безкоштовне. Це не вища освіта, але такі заклади дають прикладну спеціальність, з якою можна знайти оплачувану роботу. Саме такою пропозицією скористалася родина Вікторії Гуро. Донька Вікторії закінчила 9 клас у Черкасах, а продовжити навчання вирішила у Польщі. Головний аргумент для переїзду і знайомства з польським технікумом – ширші перспективи та повністю безкоштовне навчання. Родина оплачує тільки проживання, харчування, транспорт і кишенькові витрати. Це близько 800 злотих, або 6000 гривень, на місяць.

У 9 класі ми вже знали, що вступатимемо в технікум агротехнічних шкіл у місті Радом на напрям “Технік ландшафтного дизайну”. Головна умова для вступу в польський технікум – знання мови та середній бал атестату не менше 8. 

Для мене цікавим є саме процес безкоштовного навчання. Повністю безкоштовного. Тобто ніяких благодійних внесків, подяк вчителям за їхні додаткові послуги, жодних хабарів. Це є дуже цінним. Оплата лише за харчування – 450 злотих і за проживання – 120 злотих на місяць. Учням технікумів і ліцеїв навчальні заклади надають гуртожитки. Плюс – 50 злотих на місяць за мобільний інтернет для зв'язку. Близько 60 злотих проїзний на міський транспорт і 100-200 злотих на місяць – кишенькові витрати. Одноразово треба було оплатити медичну страховку 600 злотих і купити підручники та інші необхідні речі. 

Вікторія Гуро
Вікторія Гуро
черкащанка
 

Все навчання на парах відбувається польською мовою, але вивчити її для більшості студентів – не проблема. Вікторія зізнається, що у доньки був початковий рівень знання польської, для навчання цього замало. Покращив ситуацію літній мовний табір у Бидгощі. Зараз донька Оля вільно спілкується польською. Потрапляючи в іншомовне середовище, дитина швидше і краще запам'ятовує мову країни, в якій перебуває. 

За час навчання у Польщі, студенти з України вивчають польську та щонайменше англійську, яка є обов'язковою у всіх польських вишах, а інколи – й другу іноземну мову. Додайте до цих знань українську та російську – і на виході з ВНЗ людина володітиме 4-5 мовами.

Фото з Facebook Варшавського медичного університету
Фото з Facebook Варшавського медичного університету

Чому їдуть?

Молодь думає не стільки про навчання й отримання диплома, скільки про перспективи працевлаштування. А диплом європейського ВНЗ відкриває перед студентом набагато більше можливостей знайти гарну роботу із високою зарплатнею і самому вирішити, в якій країні жити та працювати.

Потік студентів останнім часом дійсно збільшився – молодь хоче отримати європейську освіту, тим паче, в Польщі вона не набагато дорожча за українську. Здебільшого до нас звертаються школярі після 9 та 11 класу.

Польські навчальні заклади дають ширші можливості. Наприклад, навчаючись на контракті, дитина може отримувати стипендію. Головне – мати гарні оцінки. Дипломи державних і комерційних польських вишів мають однакову цінність на ринку праці.

Вступити в польський ВНЗ – не так складно, як може здаватися на перший погляд. Ми працюємо спільно з проектом "Освіта без кордонів", якому делеговані функції приймальної комісії. Представники “Освіти без кордонів” мають право оцінювати рівень знань абітурієнта, тому зазвичай дітей зараховують у польські ВНЗ без вступних іспитів. Звісно, дуже амбітні чи вузько орієнтовані виші, наприклад, медичні, можуть додатково пропонувати іспит із профільного предмета. В рамках проекту дитині навіть можуть допомогти із пошуком житла і на рік дати координатора для підтримки й допомоги. 

Для вступу обов’язково мати рівень знання польської мови В2. Щонайменше протягом року, перебуваючи в Черкасах, абітурієнти готуються і відвідують мовні курси. Деякі навчальні заклади приймають українські сертифікати, деякі – вимагають проходити додаткове тестування. Іноді рівень володіння мовою оцінюють навіть дистанційно по Skype.

Вікторія Костенко
Вікторія Костенко
директор "Центру українсько-польської співпраці"
 

Фото з Facebook Ягеллонського університету
Фото з Facebook Ягеллонського університету

Ціна питання

Як і в Україні, навчання й життя у столиці чи туристичному місті Польщі коштуватиме дорожче. Так само більшу суму треба готувати, якщо дитина хоче навчатися у відомих польських вишах із ТОП-10 – Варшавському, Вроцлавському, Ягеллонському університеті тощо.

Вартість навчання варіюється залежно від спеціальності. Бакалаврат за спеціальностями туризм чи філологія – близько 1000 євро. IT й інші популярні напрями – дорожчі. До витрат родини треба додати вартість проживання, харчування, кишенькові гроші, купівлю необхідних для навчання матеріалів тощо. 

Наприклад, вартість навчання в ЧДТУ на будь-якій спеціальності бакалаврату на денній формі станом на 2017 рік – 11300 грн. Це втричі дешевше, ніж у Польщі. Але і випускаючись з польського ВНЗ спеціаліст отримує щонайменше втричі більшу зарплату в порівнянні з українськими колегами. Крім того, під час навчання польські виші направляють студентів на стажування і практику в інші європейські країни, а це шанс отримати хороший досвід роботи.

Життя у столиці – набагато дорожче, ніж у маленьких містах

Черкасець Кирил отримав освіту в ЧДТУ за спеціальністю “Програмне забезпечення” і переїхав у Польщу 2,5 роки тому. Зараз він навчається у варшавській Вищій школі фінансів і управління та успішно поєднує пари з роботою. Зі вступом проблем не було – в університеті дуже розвинена інтернет-платформа. На сайті в режимі реального часу хлопець отримував інформацію про стан документів, переписувався з російсько- чи україномовним працівником деканату. Це дуже допомогло під час вступу.

Мотиви переїзду були банальними. Як і багато наших земляків, я поїхав перевіряти, чи правду кажуть – добре там, де нас немає. Навчаюся у Вищій школі фінансів і управління за спеціальністю "Управління проектами". Це приватний навчальний заклад, тому навчання для іноземців тільки платне.

Основна складність для абітурієнта – це мовний бар'єр. Для вирішення цієї проблеми я обрав двомісячні курси польської перед навчальним роком. Курси веде викладач в самому університеті. І після їх проходження немає потреби складати мовний іспит. Декілька місяців ходив і до приватного репетитора в Черкасах, але цього виявилося замало. Головне – практика в спілкуванні. Під час мовних курсів жив у студентському гуртожитку 2 місяці, після цього переїхав і орендую квартиру разом із друзями. 

Кирил
Кирил
черкащанин, навчається у Польщі
 

Без врахування вартості навчання, на місяць життя у Варшаві треба близько 1500 злотих. Це приблизно 11 тисяч гривень. Життя у столиці коштує дорожче, ніж у маленьких містах: 600-700 злотих – це лише оренда кімнати. Додайте проїзд – 55 злотих, зв'язок – 50 злотих, харчування – щонайменше 600 злотих на місяць. Але, поєднуючи навчання з роботою, можна закрити основні статті поточних витрат.

Фото з Facebook Варшавської школи економіки
Фото з Facebook Варшавської школи економіки

Студентська міграція й надалі зростатиме

Поки що наші герої планують поєднати своє навчання і подальшу кар'єру із Польщею й іншими європейськими країнами. З дипломом польського вишу можна працевлаштуватися в будь-якій країні ЄС. Це ширші перспективи, кар'єрне зростання і вищий рівень життя. Польські навчальні заклади зацікавлені в українських студентах, вони приваблюють молодь цінами, стипендіями та грантами.

Масштаби студентської міграції і далі набиратимуть обертів, – впевнені експерти. Там немає хабарів і "благодійних внесків", польську мову легко вивчити, а проблеми з процедурою вступу – легко вирішити. У деяких польських навчальних закладів є навіть українські версії сайтів – все, щоб абітурієнтам було легше і зрозуміліше. 

Обрати виш, платну чи безплатну програму можна, зважаючи на фінансові можливості родини. За словами директора "Центру українсько-польської співпраці" Вікторії Костенко, у 99% випадків абітурієнти успішно вступають у вибрані навчальні заклади сусідньої країни. 

Хочете підказати нам тему статті чи новини? Напишіть її на пошту нашому редактору і +100500 до карми вам гарантовано!
Коментарі
  • Фото

    обучение в Польше выгодно еще и по причине активной студенческой жизни и возможности жить самостоятельно http://www.senao.org/svobodnoe-vremya-studentov-obuchayushhihsya-v-polshe/

  • Фото

    з усіма питаннями стосовно навчання радилася з https://imclasses.com/navchannya-v-polshhi/ і не пошкодувала! і мову вивчити допомогли, і сертифікат отримати, і університет в Вроцлаві підібрали!