Черкаський міський зоопарк був створений у 1979 році на базі зоокуточка станції юних натуралістів. Його територія становила 3,7 гектара. До моменту відкриття колекція налічувала 86 видів тварин.
До останнього часу статус зоопарку визначався кількістю демонстрованих видів тварин. Формувався так званий "Зоопарк за інтересами". Сьогодні ми визначаємо статус зоопарку за якістю його експозиції, результатами розмноження тварин, його участі в науково-дослідних, природоохоронних та просвітницьких програмах.
У 2009 році була розроблена концепція розвитку зоопарку на найближчу і подальшу перспективи. В основу цієї концепції була закладена багаторічна практика зоопарків із утримання диких тварин, погляди співробітників Черкаського зоопарку на формування і розвиток колекції тварин, економічні і господарські перспективи підприємства.
Для забезпечення стабільної роботи зоопарку як природоохоронної, науково-дослідної, просвітницької організації були визначені такі пріоритети:
- розширення території зоопарку;
- розвиток експозиції тварин і створення оптимальних умов для утримання та експонування протягом цілого року;
- впровадження сучасних технічних систем для забезпечення теплом, водою та енергією;
- створення комфортних умов відвідувачам зоопарку протягом цілого року;
- участь у наукових проектах із дослідженням біології тварин у штучно створених умовах;
- популяризація зоопарку як унікального туристичного об'єкта, просвітницького, наукового та культурного закладу.
Регіональний зоопарк, маючи скромні фінансові можливості, а найголовніше, невелику площу, не може утримувати на хорошому рівні колекцію великих тварин. Тому під час формування видового складу зоопарку перевагу надано тваринам невеликого розміру, для яких на обмеженій площі можна створити гарні умови для утримання, розмноження та експонування.
Група копитних ссавців буде сформована з тварин лісової і лісостепової кліматичних зон України. Буде проведена реконструкція вольєрів із зміною рельєфу, конфігурації і збільшенням площі.
Хижі ссавці будуть представлені дрібними і середніми хижаками. Це, насамперед, малі й середні котячі, собачі й особлива робота спрямована на створення колекції куницевих.
Примати – мавпи Нового Світу і напівмавпи Мадагаскару.
Будуть знесені старі вольєри "хижого ряду" і побудовано декілька великих вольєрів із панорамним оглядом, буде проведена реконструкція приміщень для дрібних хижаків.
Завдання відділу орнітології зібрати унікальний склад птахів для зоопарків України: рідкісні види куроподібних, водоплавні птахи України, середні і великі папуги.
Відділ тераріумних тварин формуватиме окремі експозиції з регулярною зміною видового складу. Вперше серед зоопарків України ми реалізуємо проект "Земноводні світу". Незабаром буде представлена в окремій експозиції група безхребетних. Триватимуть роботи з формування різноманітної колекції лускатих.
Важливе досягнення – це вступ зоопарку до Євроазіатської Регіональної Асоціації Зоопарків і Акваріумів, що надало нові можливості і нові перспективи розвитку.
Робота сучасного зоопарку відбувається в ситуації безперервного скорочення біорізноманіття і зростання числа факторів, які негативно впливають на стан природного середовища.
У багатьох країнах, і в Україні також, історичні та соціальні традиції зумовили формування зневажливого ставлення до зоопарків, які досі асоціюються з образом звіринців для розваги публіки.
Зважаючи на загальну картину і тенденцій сучасного світу, Черкаський міський зоопарк визначає своєю місією створення унікального об'єкта зі збереження природи.