Виставка - Виставка 'Історія свинцевих пломб'

Виставка "Історія свинцевих пломб"



Економічні зв'язки всіх міст на рубежі ХIХ – поч. ХХ ст. можна простежити з таких незвичайних атрибутів торгового обладнання як свинцеві пломби. Колекція таких предметів зберігається у фондовій колекції музею.

Визначення поняття "пломба" в різних словниках практично ідентичне. Словник іншомовних слів анотує "пломбу" так: "шматок свинцю або іншого пластичного матеріалу з відбитком печатки, що його навішують на замкнені двері, прилади, апарати, товари тощо".

Свинець – м'який пластичний метал, на якому легко поставити будь-який відбиток, пломбу можна зняти, не пошкодивши нанесений малюнок. Цю властивість свинцевої пломби використовують і сьогодні, незважаючи на те, що її вид і значення стали згодом простішими.

За правилами, товар обов'язково мав бути опломбований. Цей спосіб забезпечував його збереження. Пломбували буквально все: від тюків з мануфактурою і мішків з борошном до бідонів з молоком. Про ящики з чаєм або бочки з олією і мови немає. Кожен фабрикант або купець мав свій неповторний тип пломби. Тому за товарними пломбами можна простежити не тільки історію розвитку вітчизняного, іноземного промислового виробництва, а й історію відомих торгових династій.

Всі пломби в колекції музею виготовлені зі свинцю в техніці штампування або лиття. Вони мають круглу форму, торцеві отвори для пропускання дроту або мотузки, простий профіль і гладкий гурт.

Відбиток у вигляді написів, абревіатур, ініціалів, дат, товарних, фірмових та інших знаків, окремих букв і цифр, гербів, емблем та інших зображень мають на собі, як правило, обидва боки пломб. Ці відбитки зазвичай рельєфні.

Аналіз відбитків на знахідках із колекції дозволяє поділити їх на кілька умовних груп (підприємницькі, залізничні, військового відомства та митниці). Їх використовували для опечатування партій товарів, контейнерів з вантажами, складських та інших приміщень, транспортних засобів з товарами, поштовими та іншими відправленнями, що прибували на Черкащину водним або залізничним шляхом.

Найцікавішою групою є пломби підприємств і окремих підприємців. Ступінь інформативності предметів з цієї групи різний – від простих ініціалів або товарного знака до повної легенди з назвою установи, прізвища власника, місця розміщення: "Р.Липшицъ. Лодзь", "Филипъ Маргуліесъ. Згержъ", "Густав Лоренц. Лодзь", "Фарке". м. Бахмут, "Фаб. Кабаков въ Харковъ", "Кролевецъ. И.Е.Рындин".

Залізничні пломби крім позначення назви станції і залізниці містять також спеціальні шифри і точні дати, більшість з яких припадає на 1887 -1913-ті рр.: "Ст. КАМЕНКА". 1887 , "Запасные № 32. 7 окт. 10. Екат. Ж.Д. 3484", "Ст. Хоролъ.1913".

Ще одна категорія – це пломби військового відомства. Пломба органів речового постачання Російської армії "ИН.ПР.Шленскій.1915".

Насамкінець слід зазначити, що навіть настільки непоказні аксесуари торгового обладнання як свинцеві пломби можуть багато розповісти про економічні зв'язки і про виробників товарів, що ввозилися до нашого регіону.

Текст, фото: Сергій Ганницький, завідувач відділу історії краю ЧОКМ.

Фото 10

Фільм'Виставка "Історія свинцевих пломб"' - фото 1
Фільм'Виставка "Історія свинцевих пломб"' - фото 2
Фільм'Виставка "Історія свинцевих пломб"' - фото 3
Фільм'Виставка "Історія свинцевих пломб"' - фото 4
Коментарі