Навчання - Майстер-клас по виготовленню 'жайворонків' до свята 40 Святих

Майстер-клас по виготовленню "жайворонків" до свята 40 Святих


Відділ етнології Черкаського обласного краєзнавчого музею пропонує долучитися усім бажаючим до майстер-класу та інтерактивного дійства закликання весни.

22 березня – день вшанування пам'яті сорока Святих Севастійських мучеників. Це була найкраща дружина у війську давньоримського імператора Лікінія. Вони постраждали за віру та були піддані тортурам.

Традиційно, господині цього дня печуть сорок булочок із медом у формі пташок. В різних регіонах України їх називали по-різному, але здебільшого це були назви птахів: "сороки", "жайворонки", "буслики", "ластівки", "птички", "пташки" тощо. Вірили, що саме на Сорок Святих з вирію повертаються птахи, тому "булочки-пташечки" із дзьобиками та крильцями, гребінчиками та хвостиками, а часом їх "садили" на бублик, наче на гніздечко, приносили довгоочікувану весну. Очі у "пташечок" робили з калинових ягід або родзинок чи темного насіння. Обливали печиво медом або цукровою поливою для блиску. Часто "пташечок" нанизували на невиличкі різочки, лозинки чи очеретинки і так запікали. "Пташечок" виносили в сад й підвішували до дерев, дарували сусідам, а ще йшли вулицею, тримаючи високо над головою, збиралися за селом на горбах, співали веснянок і при цьому перегукувалися та роздавали "пташок" дітлахам в дарунок. Малюки з "пташками" бігали по селу, танцювали та закликали весну, а потім йшли на баштан і вмовляли його дати добрий урожай. У цей день дівчата частували хлопців "булочками-пташками", щоб мороз любистку не побив, бо це зілля особливо було у молоді в пошані. Цього дня у церкві жінки запалювали 40 свічок в шану святим. Ніхто на це свято не працював, щоб 40 хвороб не накликати, а лише закликали весну. Жінки зранку молилися за повернення чоловіків із далеких доріг чи війни. А ще батьки робили дітям дерев'яні іграшки-ластівки, які носили з хати до хати, прославляючи й закликаючи весну, за що були обдаровані печеними смаколиками-"пташками". Закликання та виглядання весни було радісним святом для кожного учасника дійства.

Отож запрошуємо усіх бажаючих долучитися до майстер-класу та етнографічного інтерактивного заходу. Впевнені, що весняне тепло та тепле спілкування запам’ятається Вам надовго!

Майстер-клас проводить науковий співробітник відділу етнології Маланіч Лесь Леонідович.

Телефон для запису: (097)098-36-76.

Коментарі