Хутір Надія – колиска українського театру

Мандрівник, туристична компанія - Хутір Надія – колиска українського театру

Вартість:від 500 грн.

Заповідник-музей Івана Карпенка-Карого „Хутір Надія" – пам’ятка садово-паркового мистецтва державного значення і гордість Кіровоградщини. Тут свого часу проживали видатні театральні діячі (Марія Заньковецька, Микола Кропивницький, Михайло Старицький), писав свої найкращі твори Карпенко-Карий.



Більше ста років тому на місці, де тепер шумлять могутні дуби і стрункі тополі, плодоносить фруктовий сад, блищить широкий став був голий степ.



Садибу було засновано визначним українським драматургом, актором, театральним та громадським діячем Іваном Карповичем Тобілевичем (Карпенком-Карим) на 11 гектарах землі, що дісталася у спадщину його дружині, Надії Карлівні Тарковській. Саме на спомин про неї Іван Карпович дав назву хутору.



Спочатку сім’я Тобілевичів вела тут скромне власне господарство. З того часу і збереглися "Батькова хата" та стара чумацька криниця.



Після повернення з трирічного політичного заслання навесні 1887 року Іван Карпович оселяється на хуторі й вирішує перетворити його на мальовничий куточок рідної природи – за його власним висловом "оазис в степу".



Садиба потопає в зелені крислатих дубів, струнких осокорів, ясенів, гледичії, тополь, більшість з яких нагадують про перебування тут, на гостині у драматурга, корифеїв українського театру Марка Кропивницького, Марії Заньковецької, Михайла Старицького, Миколи Садовського, Панаса Саксаганського і Марії Садовської-Барілотті.



Хутір Надія став творчою лабораторією Івана Тобілевича. Спостерігаючи навколишнє життя, він створив галерею типових образів у комедіях "Сто тисяч", "Хазяїн", тут же були написані історичні драми "Сава Чалий", "Гандзя" – всього 11 творів.



1956 року Хутір Надія оголошено державним заповідником-музеєм.



1970 року, під час святкування 125-річчя від дня народження Івана Карповича Тобілевича (Карпенка Карого), за участі найвидатніших сучасних українських письменників та діячів театру започатковано щорічне свято театрального мистецтва "Вересневі самоцвіти", яке з 1990 року стало всеукраїнським.



До вартості включено: проїзд, страховка, супровід, екскурсія, вхідні квитки.

Адреса

м. Черкаси, вул. Небесної Сотні, 105, оф. 205, будинок побуту "Славутич"

Час роботи

  • Пн. - Пт.: 10:00 - 19:00
  • Сб.: 10:00 - 15:00
  • Нд.: вихідний
Коментарі