Художній музей в Черкаській області було створено в 1991 році. Це один із наймолодших музеїв порівняно з іншими обласними центрами держави.

Спочатку заклад діяв як відділ Черкаського обласного краєзнавчого музею, згодом – як філія, а з 1994 року – як самостійна музейна установа.

Музей розташований у центрі Черкас, у колишній будівлі міськкому Комуністичної партії України. Експозиційна площа музею – 1406 кв.м.

Фондова колекція музею, що налічує понад 6000 одиниць зберігання, формувалася з приватних колекцій графів Бобринських, Кантакузинових, князів Лопухіних і Бєлокопитових, а також шляхом придбання творів із виставкових залів колишнього Радянського Союзу, з Дирекції художніх виставок Києва, закупівлі творів мистецтва у провідних українських художників, народних майстрів, колекціонерів. Сьогодні, коли втратилися зв'язки з виставковими установами "союзного" значення, сповільнилася співпраця з Дирекцією художніх виставок України, значний внесок у комплектування фондів роблять художники, які дарують свої твори після завершення персональних, збірних виставок і пленерів.

Черкаський художній музей відомий як місце постійного проведення різноманітних культурних акцій та заходів у місті – від виставок місцевих молодих художників до благодійних акцій.

Експозиція Черкаського художнього музею складається з 2 відділів: декоративно-прикладне мистецтво та образотворче мистецтво.

У першому відділі можна ознайомитися зі зразками народного мистецтва Середнього Подніпров'я, у другому – з роботами професійних художників. Крім цього, 4 зали третього поверху приміщення експозиційною площею 500 м² постійно використовуються для періодичних виставок.

Окреме місце в музеї надане цінним зразкам іконопису XVII – ХІХ століть. Справжніми раритетами є ікона "Богоматір" ХVII століття, написана українським народним майстром, знайдена в селі Антипівка Золотоніського району та ікона "Свята великомучениця Варвара" початку ХVIII століття з села Дахнівки.

Епоха Відродження представлена роботою школи Рафаеля "Мадонна дель Імпанната". Є в експозиції і кілька пейзажів іноземних художників, зокрема італійця Джузеппе Дзаіса (Giuseppe Zais, 1709-1784).

У залах портретного живопису привертає увагу образ ігумена Мотронинського монастиря з Холодного Яру Мельхіседека Значко-Яворського, який був одним із видатних православних церковних діячів ХVIII століття, політичним діячем, поборником православ'я на Правобережній Україні. У традиціях парадного портрета написано "Портрет генерал-прокурора графа А.Н. Самойлова", виконаний професором Віденської академії мистецтв Лампі (Йоганн-Баптист, 1751 – 1830). Камерний характер має "Портрет Анісії Максимівни Ланге" 1845 року роботи австрійського художника Генріха Гольпейна. На портреті роботи італійського художника Арционі (1907) зображена Ольга Миколаївна Бєлокопитова – дочка одеського дворянина, дружина видатного вченого Іллі Ілліча Мечникова.

Черкаський обласний художній музей вивчає і популяризує художню спадщину черкаських художників. Саме тому в музеї є "Світлиця Нарбута" – зал, присвячений творчості Народного художника України, лауреата Державної премії України імені Т. Г. Шевченка Данила Нарбута. Тут експонуються його роботи як театрального художника, художника-ілюстратора і станкові полотна. В експозиції широко представлені твори інших художників-черкащан: заслуженого діяча мистецтв України В.І. Клименка, однією з провідних тем творчості якого є Хмельниччина, пейзажі заслуженого художника України Т.І. Бондаря, а також картини відомих черкаських художників В.П. Євича, І.0. Кулика, Ю.П. Іщенка, П.Д. Козіна, В.І. Никанорова, В.А. Афоніна, Т.В.Фізера, подружжя Теліженків.

Суттєвим доповненням до історії розвитку сучасного образотворчого мистецтва України є велика колекція графіки, представлена в 4 залах експозиції Черкаського обласного художнього музею.

Художній музей у Черкасах із перших днів роботи став центром відродження української національної культури. Постійно проводяться зустрічі з художниками, письменницькі поетичні вечори, виступи капели бандуристів, камерних оркестрів, ансамблю духовної музики "Канон", артистів Черкаської обласної філармонії та Черкаського музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка, хору музичного училища та фольклорних ансамблів.

Черкаський художній музей також є методичним центром із питань образотворчого мистецтва, з організації виставкової, експозиційної та фондової роботи музеїв обласного підпорядкування.