Контактні лінзи: розставимо крапки над "і"Для людей із проблемами зору лінзи вже давно стали вдалою альтернативою окулярам. На перший погляд, контактні лінзи – це сучасне і безпечне вирішення проблеми. Але чи так це насправді? Ми вирішили дізнатися про плюси і мінуси використання лінз у експерта. |
5 листопада 201530820 |
Знайомство з контактними лінзами
Контактні лінзи бувають м'якими та жорсткими. Останні застосовують здебільшого для корекції зору в складних випадках. М'якими лінзами користується близько 90% людей у світі. За матеріалом, з якого вони виготовлені, бувають гідрогелеві та силікон-гідрогелеві вироби.
Однією з найважливіших характеристик контактних лінз є частота їх заміни, тобто максимальний період користування. Існують лінзи, які треба змінювати щодня – одноденні. Також можна придбати лінзи, які можна носити до двох тижнів, місяця, від 3 до 6 місяців та до року.
Плюси
Головна перевага контактних лінз – це підвищення гостроти зору. Контактна корекція допомагає усунути незручності, пов'язані з далекозорістю чи близорукістю, вдома та в громадських місцях. Людині не доведеться примружуватися, щоб побачити цінник в магазині, чи читати інструкцію для ліків на витягнутій руці.
Крім того, лінзи можна використовувати з естетичною метою – для того, щоб змінити відтінок або колір очей. Лікар пояснює, що такі лінзи можуть бути з нульовою діоптрією, тобто ніяк не корегувати зір, або ж одночасно поєднувати естетичний вигляд і корекцію зору.
Цінова політика на контактні лінзи – демократична. Після діагностики та рекомендацій лікаря пацієнт може обрати товар "по кишені". Вартість контактних лінз стартує з 80 гривень. Ціна залежить від матеріалу, терміну використання тощо.
За словами Ліни Василюк, твердження, що контактні лінзи погіршують стан зору, є міфом, адже це засіб корекції, а не лікування.
Мінуси
Під час користування лінзами у людини може з'явитися алергічна реакція. Зазвичай це пов'язано з розчином, в якому зберігаються лінзи. У цьому випадку офтальмолог може рекомендувати інший розчин.
Рекомендації
Фахівці ВООЗ стверджують, що близько 19 мільйонів дітей віком до 15 років мають різні проблеми з зором. Ми поцікавилися у лікаря-офтальмолога, чи є певні особливості використання контактних лінз дітьми та підлітками.
Контактну корекцію зору рекомендують дітям з 14-16 років. Дітям молодшого віку лінзи можуть призначити у випадку гострої потреби корекції, яку визначає лікар. Також слід пам’ятати, що молодші діти можуть забувати про правила гігієни під час носіння контактних лінз. А це може стати причиною потрапляння в око інфекції.
Люди з проблемами зору часто не наважуються на купівлю контактних лінз через чутки про труднощі з доглядом і використанням. Ліна Василюк розповідає, яких правил потрібно дотримуватися, щоб уникнути можливих проблем.
По-перше, зберігати лінзи необхідно в спеціальному розчині з очищувальними властивостями. Категорично забороняється використовувати інші рідини. По-друге, треба дотримуватися правил гігієни. Перш ніж взяти лінзи, руки треба помити з милом. Також необхідно слідкувати за чистотою розчину та контейнера для зберігання. По-третє, дотримуватися визначеного терміну використання та заміни лінз. Недотримання цих правил може призвести до механічного ушкодження рогівки та потрапляння в око інфекцій.
Якщо людина вдягає лінзи і відчуває дискомфорт, почервоніння, відчуття стороннього тіла – краще їх зняти і звернутися за консультацією до офтальмолога. Обрати правильні лінзи може тільки лікар після діагностики гостроти зору та інших показників. Самостійно людина цього зробити не може. А неправильно обрані контактні лінзи можуть нашкодити здоров'ю очей.
Вікторія Горкун