Канадські котеджі: що таке каркасне будівництво?

Швидка й доступна технологія будівництва набирає популярності серед черкасців. Каркасні будинки актуальні для тих, хто зводить житло у приватному секторі чи за містом.

30 липня32550
Stroysya article header.11
'Канадські котеджі: що таке каркасне будівництво?'

Симпатичні будиночки на кшталт європейських котеджів зводяться всього за 2-3 місяці. А саме будівництво обходиться набагато дешевше, ніж традиційне. Все завдяки каркасній технології, яка прийшла до нас із Канади, де питання теплого житла є особливо важливим. Там за таким принципом побудували близько 80% житлових будинків. На український будівельний ринок каркасна технологія вийшла відносно недавно. В Черкасах же перша компанія, яка взялася за зведення канадських будинків, з’явилася десять років тому.

Особливості будівництва

В основі таких споруд лежить дерев’яний чи металевий каркас. Поки зводиться фундамент, майстри окремо створюють персональний домокомплект – той самий "кістяк", який згодом перетвориться на функціональний і зручний будинок. Готовий домокомплект встановлюють на залитий фундамент і "нарощують" стіни. Будинок збирають, ніби конструктор. 

Каркас канадського будиночка
Каркас канадського будиночка

Кожен каркас будівельники створюють за індивідуальним проектом. Така відсутність шаблонів дозволяє втілювати в життя різні конструктивні ідеї. При створенні проекту "канадського будиночка" важливо враховувати максимальні вітрові та снігові навантаження, притаманні нашому кліматичному поясу. 

Каркас заповнюється легкими і сучасними сендвіч-панелями, які виготовляють з пінополістиролу – екологічно безпечного теплоізоляційного, вологостійкого та антибактеріального матеріалу. Чим товстіша панель, тим вищим буде теплозбереження. Кожен забудовник по-різному може посилювати ці властивості, покриваючи стіни спеціальними вітростійкими мембранами чи додаючи додатковий теплоізоляційний прошарок. 

Завдяки спеціальній обробці, пінополістирол не підтримує горіння: якщо вогонь потрапляє на таку панель, на ній утворюється пориста "матриця", яка не дає полум’ю розповсюдитися всередину. Крім того, в таких будівлях не з’являється цвіль і грибок. Легкість конструкції дозволяє в майбутньому уникнути просідання фундаменту, притаманного важким будівлям з каменю, і сприяє сейсмостійкості.  

  • Фото 1 - Каркасні будинки в Черкасах, фото "Сервусбуд"
  • Фото 2 - Каркасні будинки в Черкасах, фото "Сервусбуд"
  • Фото 3 - Каркасні будинки в Черкасах, фото "Сервусбуд"

Для такої технології не існує сезонності: будівельні роботи можна проводити в будь-яку пору року, це не вплине на якість і довговічність житла. Забудовники стверджують, що каркасний будинок прослужить без зміни властивостей конструкції не менше ніж 60-80 років. 

Чи вигідні каркасні будинки?

Над реалізацією будь-якого проекту канадського будиночка, як правило, працює бригада з 4-6 будівельників. Особлива конструкція і метод зведення дозволяє обходитися без використання важкої будівельної спецтехніки, адже навіть будиночок на два чи три поверхи зводиться без крану. 

Популярність каркасних будинків почала збільшуватися з ростом вартості комунальних послуг. Українці шукають енергоефективні варіанти, що дозволяли б значно економити на обслуговуванні житла, особливо у холодні зими, які не є рідкістю в нашій країні. Загалом, витрати на опалення каркасного житла в 5-6 разів менші, ніж обігрів цегляного чи кам'яного приватного будинку. Все завдяки властивостям SIP-панелей (сендвіч-панелей), які зберігають тепло навіть за найменшої товщини. А сама каркасна технологія дозволяє економити ще й час: приблизно через 80-90 днів після початку будівництва господарі вже можуть заселятися в будинок.

Вадим Дровников
Вадим Дровников
будівельна компанія "Сервусбуд"
 

Загалом, враховуючи відносну дешевизну використаних матеріалів та технологічні особливості методу, будівництво каркасного житла дозволяє господарям зекономити близько 30% вартості, порівняно з витратами на зведення цегляних чи газобетонних будинків. 

Трохи про недоліки

Досвід експлуатації канадських котеджів ще в західних країнах показав, що споруди, зведені за таким принципом, мають свої "мінуси", більшості з яких можна уникнути, обираючи відповідальних і перевірених забудовників.

"Бояться" ураганів. Від сильного ураганного вітру каркасний будинок може скластись, як коробка сірників. Натомість сейсмологічна стійкість таких будівель значно вища, вони не руйнуються навіть при 8-бальних землетрусах.

Мала паропроникність. Так званий "ефект термоса" спостерігається, коли будинок зібраний неправильно, з використанням мінеральної вати з мембранами у складі панелей.

Низька вандалостійкість. Через те, що в основі канадського будинку – легкі панелі та дерев’яний каркас, цілісність його стін можна порушити за допомогою звичайної бензопили, чим можуть скористатися зловмисники.

Низька якість будівельних матеріалів. Цей фактор повністю на совісті забудовників. Деякі з них навмисне використовують низькоякісні матеріали, аби здешевити будівництво.  

Хочете підказати нам тему статті чи новини? Напишіть її на пошту нашому редактору і +100500 до карми вам гарантовано!
Коментарі