Мастрід для батьків: три поширені проблеми із зором у дітейЯк розпізнати й зупинити короткозорість, далекозорість і астигматизм. |
23 лютого 2018150821 |
Мама негайно реагує на будь-які проблеми зі здоров'ям у дитини. Але діти рідко скаржаться на порушення зору, а це заважає вчасно виявити та усунути проблему, що розвивається. Лікар-офтальмолог салону оптики "Зір" Оксана Павлюк розповіла нам, на які сигнали потрібно звертати увагу, щоб вчасно діагностувати захворювання і запобігти його розвитку.
Короткозорість трапляється частіше, ніж інші захворювання
Короткозорість, далекозорість і астигматизм – це "лідери" серед усіх захворювань зору, які діагностують у дітей. Короткозорість трапляється частіше, ніж далекозорість і астигматизм. Людина з таким діагнозом гарно бачить предмети, розташовані близько, і погано – предмети вдалині.
Лікарі-офтальмологи розділяють короткозорість на три стадії: слабку, середню та високу. Перші дві – це косметична проблема, яка завдає дискомфорту. Високий ступінь короткозорості – серйозна проблема, яка може призвести до повної або часткової втрати зору. Якщо не лікувати короткозорість, зір буде постійно погіршуватися, наприклад, якщо зараз дитина бачить 10 рядків, то з кожним роком цей показник зменшуватиметься на 1 сходинку.
Як проявляється короткозорість у дитини:
- часто мружить очі;
- морщить лоб:
- підносить іграшки близько до очей;
- часто моргає;
- низько нахиляє голову під час малювання.
При далекозорості дитина погано бачить на будь-якій відстані
Поширена думка, що при далекозорості людина добре бачить на далеку відстань – частково помилкова. Найчастіше це захворювання проявляється погіршенням зору і на близько розташовані об'єкти і на відносно далекі. На початковому етапі захворювання дитина ще може добре бачити предмети на великій відстані, але з часом різкість погіршується.
Всі діти народжуються з далекозорістю, яка повністю проходить до 6 років. Але в деяких випадках далекозорість може залишитися. Розвиток хвороби тривалий час може проходити без виражених симптомів. Тобто помітити появу далекозорості складніше, ніж короткозорості.
Як проявляється далекозорість у дитини:
- швидка втома і погана зосередженість на завданні;
- скарги на головні болі;
- поганий сон.
Астигматизм викривляє зображення
Астигматизм – захворювання, за якого людина бачить предмети нечітко, криво або розмито. Симптоми за такого діагнозу можуть бути схожими на симптоми короткозорості або далекозорості. Якщо не почати лікування і корекцію, з часом невідворотно погіршиться гострота зору.
Як проявляється астигматизм:
- дитина часто мружить очі;
- під час читання нахиляє голову під різними кутами;
- часті головні болі в області чола та брів;
- запаморочення.
Апаратна перевірка – рентген для очей
Починаючи з 2 років, дитині потрібно відвідувати офтальмолога раз на рік. З 6 років частоту відвідувань лікаря потрібно подвоїти, тому що збільшується навантаження на зір. Перевірити зір можна і вдома: роздрукувати таблицю з картинками і попросити дитину назвати, що вона бачить, по черзі закриваючи кожне око. Якщо робити перевірку вдома раз на півроку, можна вчасно виявити порушення та більш успішно його побороти.
Точно визначити проблему може лише офтальмолог після діагностики на професійному обладнанні. Перший апарат, на якому обстежують зір, перевіряє розмір ока та наявність короткозорості, далекозорості або астигматизму. Таку діагностику можна умовно порівняти з рентгеном очей. Після цього дитину перевіряють на наявність прихованої косоокості. З трьох до шести років за несформованої нервової системи косоокість вважають нормою.
Діти, які живуть у сільській місцевості, мають менше проблем із зором, ніж міські мешканці. В селі більше часу проводять на вулиці та частіше дивляться на далекі відстані.
За необхідності лікар може призначити додаткове обстеження – атропінізацію. Цей метод дає точну картину параметрів очей, його вважають одним із найбільш точних методів діагностики зору. Як проводять атропінізацію: в очі капають спеціальний засіб, який розслабляє всі м'язи. Після цього проводять повторну діагностику, яка покаже майже 100% результат параметрів очей. Після діагностики мета офтальмолога – відкоригувати зір до 100%. Залежно від проблеми лікар може виписати окуляри та порадити спеціальні вправи для покращення зору.
Є поширений міф – щойно дитина вдягає окуляри, зір перестає напружуватися і поступово погіршуватиметься. Це, дійсно, може траплятися з людьми після 40-50 років. Окуляри можуть нашкодити тільки в тому випадку, якщо дитині поставили неправильний діагноз або дібрали неправильні окуляри.
6 порад, як вберегти дитячий зір
- Обмежте навантаження на зір на близькій відстані. Якщо дитина користується гаджетами, потрібно робити перерву кожні 20-30 хвилин. Безперервна гра на планшеті може зіпсувати навіть хороший зір.
- Причиною поганого сну і почервоніння очей може стати перегляд перед сном телевізора в темному приміщенні. Тому дивитися телевізор або використовувати гаджет потрібно при гарному освітленні.
- Частіше гуляйте з дитиною на вулиці. Прогулянки змушують очі розглядати віддалені предмети. Якщо постійно дивитися тільки на близько розташовані об'єкти, організм просто "відключить" функцію бачити далеко.
- Під час виконання домашнього завдання робіть перерви. Кожні 20-30 хвилин розвантажуйте очі: подивіться у вікно на дерева та будинки, пройдіться квартирою.
- Робіть зарядку. Для поліпшення кровопостачання корисно робити вправи для шийного відділу хребта: нахили, повороти голови, оберти.
- Не забувайте про гімнастику для очей. Вправ для тренування очей багато. Найпростіше – сфокусувати зір спочатку на певній точці на вікні, потім перевести погляд на вулицю і розглянути предмети. Також корисно робити кругові рухи очима.
Відкоригувати зір набагато легше в дитячому віці, коли проблема тільки почала проявлятися. Регулярні візити до офтальмолога – запорука гарного зору вашої дитини в майбутньому.
Маргарита Годуліна
Поменьше надо за компьютерами сидеть.