Черкаський обласний краєзнавчий музей – це найбільше зібрання матеріалів і документів з історії, етнографії і культури Черкащини, її уродженців і героїв.

Заклад є одним із найбільших у державі. Щорічно музей відвідує приблизно 150 тисяч осіб, значна частина відвідувачів – діти та молодь. Черкаський краєзнавчий музей постійно відкриває десятки нових виставок, що дає можливість докладніше знайомити відвідувачів із музейними фондовими колекціями, популяризувати їх. Завдяки розробленій та впровадженій у життя системі музейної роботи з молоддю популярність музею зростає.

Експозиція розміщена в 30 залах на площі 2800 м ². Вона має розділи: природи краю, археології, етнографії, історії краю XIV – початку XX століття, історії краю з 1917 року до сьогодення та великий зал пам'яті пророка України Т.Г. Шевченка. Окремі зали присвячені видатним землякам, вихідцям із Черкащини або відомим особам, чия діяльність пов'язана з Шевченковим краєм.

Експозиція музею представляє широкий діапазон тематичних розділів, де гармонійно розподілені в історичній періодизації близько 12 000 експонатів. Фондова ж колекція музею станом на початок 2007 року становила понад 106 000 одиниць основного та науково-допоміжного фондів.

Раритетами музею є колекція старовинних ікон, етнографічна та археологічна колекції, зоологічна колекція О.В. Носаченка. Музей має унікальну колекцію шевченківських видань, яка налічує понад 330 музейних предметів, – це прижиттєві та посмертні видання творів Т.Г. Шевченка, переклади мовами народів світу, видані в різні часи, в різних державах.

Серед унікальних експонатів чільне місце посідає колекція речей козацької доби. Це козацька зброя: пістолі, гармати різного калібру і розміру, порохівниці. В експозиції можна побачити бойові сокири, рушниці, козацькі люльки. Та гордістю музею є двері від козацького куреня першої половини XVIII ст. із зображеною на них народною картиною "Козак Мамай".