Репертуар Черкаського українського музично-драматичного театру може задовольнити найвибагливішого глядача, бо театр працює у різних жанрах. За роки існування в театрі було здійснено понад 450 різних постановок, серед яких більша частина (близько 300) це твори сучасної вітчизняної та зарубіжної драматургії, близько 75 вистав були поставлені за мотивами творів українських класиків і понад 50 вистав – за творами іноземних класиків.

Творчі результати роботи Черкаського музично-драматичного театру відомі не тільки в області, але й за межами України. В різні роки театр гастролював у таких містах: Київ, Кишинів, Харків, Ярославль, Баку, Уфа, Мінськ, Чернівці, Дніпропетровськ, Херсон, Могилів, Миколаїв, Москва та в інших. Театр є учасником міжнародних фестивалів, що відбувалися в румунському Сібіу, молдовському Кишиневі, болгарському Пловдиві і французькому Греноблі.

Історія театру почалася навесні 1932 року, коли в місті Малин Житомирської області глядачам був представлений прем'єрний спектакль пересувного робітничо-селянського театру, створений групою ентузіастів із Третьої майстерні мистецького об'єднання "Березіль". Активні гастролери у 1933 році осіли в Черкасах і почали працювати в місті, але стаціонарним колективом не були. У 1939 році Черкаський театр отримав ім'я на честь великого поета Тараса Шевченка, 125-річний ювілей якого з розмахом відзначався того року в країні.

Після Великої Вітчизняної війни, в 1954 році, була утворена Черкаська область і театру, нарешті, надали статус стаціонарного закладу. У 1963 році театр став Обласним державним українським музично-драматичним театром ім. Шевченка. Остання зміна статусу в назві театру відбулася в 2006 році, коли Міністерство культури України надало йому звання академічного театру. Починаючи з 2006 року, Черкаський музично-драматичний театр проводить Міжнародний театральний фестиваль "Сцена людства", який присвячується славетному уродженцю Черкаської землі – Тарасу Шевченку. У планах театрального колективу зробити цей фестиваль щорічним.