7 цікавих фактів з історії черкаського спорту

З чого розпочалася спортивна історія області?

13 квітня 202043721
'7 цікавих фактів з історії черкаського спорту'

Сьогодні складно уявити Черкаси без марафонських забігів, велозмагань, спортивних матчів, чемпіонатів із гімнастики та кубків з єдиноборств. А століття тому в невеликому провінційному містечку Київської губернії не вистачало кваліфікованих кадрів із фізичного виховання, а для будівництва нового стадіону "на толоку" збирався мало не весь район. Ще більше цікавих фактів з історії спорту в Черкасах дізнавайтеся з нашого матеріалу.

Перша футбольна команда у Черкасах з'явилася на початку XX століття

На початку минулого століття черкасці любили верхову їзду, гімнастику, атлетику, але найбільш популярним видом спорту був футбол. Любов до спорту була складовою частиною сокольської системи виховання у Першій чоловічій міністерській гімназії Черкас. Крім традиційних наук, юнаки обов’язково мали володіти мистецтвом фехтування, бути вправними у гімнастиці й точними у спортивних іграх.

Але у гімназії не вистачало викладацьких кадрів, інвентарю та навіть приміщення. Тому найбільш популярними були рухливі ігри на свіжому повітрі, а улюбленим видом спорту гімназистів початку ХХ століття був футбол. По суті, випускники та школярі Першої чоловічої міністерської гімназії сформували першу футбольну команду Черкас у 1904 році – через 10 років після створення першої української футбольної команди "Сокіл" у Львові.

Фото з сайту Центрального стадіона
Фото з сайту Центрального стадіона

Перше футбольне поле – біля цвинтаря

Відомо, що вже у 1910 роках чи не кожне містечко сучасної Черкаської області мало власну футбольну команду. За часів Першої світової війни кожна військова частина мала своїх футболістів, брала участь у матчах. Футбольні команди також організовували відпочивальники на курортах Соснівки. Перший футбольний стадіон, за тогочасними документами, був через дорогу від Соборного цвинтаря (нині – Соборний Парк). Саме там на початку ХХ століття представники різних мікрорайонів Черкас вперше проводили змагання з футболу.

Початок минулого століття – це період створення та активного розвитку різних спортивно-гімнастичних товариств. Вони мали власні команди з різних видів спорту. Найбільш популярним був футбол. Адже для організації гри потрібно було значно менше інвентарю та фінансів: кинув м’яч – і гра почалась. У місті були команди "Казбет", "Митниця", "Соборівська", "Бульварна".

Футбол у Черкаси потрапив зі Сміли. А туди його привезли австрійські фахівці, запрошені графами Бобринськими. У складі першої смілянської футбольної команди були представники залізничної молоді. У 1927 році пройшла перша спартакіада, і у 1930-х роках спорт у Черкасах почав активно розвиватися.

Сергій Ганницький
Сергій Ганницький
краєзнавець, науковий співробітник Черкаського обласного краєзнавчого музею
 

  • Фото 1 - Футболісти Сміли 1908 року
  • Фото 2 - ФК "Локомотив" м. Сміла 1971. Фото з особистого архіву В. Страшевича

Стадіон… на базарі й у лісі?

До 1950-х років Черкаси мали з десяток спортивних майданчиків. Найвідоміші з них "Труд", "Авангард", "Харчовик", "Водник". Останній у 1930-1940 роках розташовувався на місці сучасного критого ринку і був центральним. Свою назву "Водник" отримав у післявоєнні роки. Через декілька років спортивний простір перетворили у базар, адже в місті почали будувати новий значно більший спортивний майданчик.

У 1952 році після успішного виступу радянських спортсменів на Олімпіаді у Гельсінкі виникла ідея про будівництво ще одного стадіону – на місці лісового масиву. Сьогодні це Центральний стадіон. Зводити тоді його почали на кошти міста та області. Цьогоріч найбільший стадіон у місті святкує ювілей – 60 років.

У середині XX століття в Черкасах було 12 стадіонів і футбольних полів

Близько 70 років тому в Черкасах жило набагато менше людей, ніж зараз. Але історики розказують, що місто мало набагато більше стадіонів, і вони були краще доглянутими.

На початку 1950-х років у Черкасах було 12 стадіонів і футбольних полів. І це в часи, коли Черкаси були містом із 50-тисячним населенням. Але це були добре доглянуті стадіони. Особливо ті, що розташовані на "Митниці". Коли створили Черкаську область, владці дійшли висновку що треба зробити один центральний обласний стадіон. А будували його мало не всі черкащани та жителі району.

Василь Страшевич
Василь Страшевич
член спілки краєзнавців, лауреат обласної літературно-краєзнавчої премії імені М. Максимовича
 

У 1957 році Центральний стадіон відкрили матчем "Динамо" Київ –  "Колгоспник" Черкаси. Саме таку назву отримав тогочасний новий стадіон – Колгоспник. Тоді з рахунком 3:1 виграли кияни. А у 1958 році спортивний комплекс перейменували на "Комсомольський". Свою сучасну назву стадіон отримав уже в 1990-х роках. Сьогодні на футбольній арені Центрального стадіону черкасці вболівають за ФК "Дніпро", відомий не лише феєричними перемогами та поразками, а й патріотичним рухом ультрас.

Перша гра ФК "Дніпро" 9 травня 1955 року
Перша гра ФК "Дніпро" 9 травня 1955 року

Черкаським "ультрас" уже понад 10 років

Ультрас – організована підтримка спортивних команд. Більше стосується футболу. "Ультраси" підтримують ідею збереження історичних традицій футбольної команди, вони проти комерціалізації футболу. Зокрема, після гри ФК "Дніпро" у формі іншої команди, гравці отримали у подарунок від уболівальників спортивну форму в традиційних командних кольорах.

Ультрас-руху в Черкасах 11 років
Ультрас-руху в Черкасах 11 років

Другий за величиною спортивний майданчик на місці… зерносховища

Перша волейбольна команда, спортивні зірки Європи, хокей на траві, баскетбол, єдиноборства. Це неповний перелік того, що черкасці вперше побачили на власні очі, переступивши поріг спортивного комплексу “Будівельник”. Звести ще один великий спортивний комплекс вирішили на місці зерносховища, використавши масштаби будівлі. Сам комплекс планували зробити глядацьким об’єктом, щоб проводити не лише спортивні  змагання, а й показувати театральні вистави й кіно. Тут досі є приміщення для встановлення кінообладнання.

У перші роки після відкриття у спортивному комплексі проводили новорічні свята, зустрічі з відомими артистами. Заклад використовували здебільшого як культурно-просвітницький. Свого часу тут виступав також театр Єлізарова. До речі, саме тут створили першу в місті жіночу команду з волейболу.

Ми створили жіночу команду з волейболу, до того часу її в Черкасах не було. Постало питання про участь команди в європейських кубках. Тоді ми почали грати у цьому палаці, до цього він не був призначений для ігор. Сюди приїжджали команди з Італії, Франції. У такі дні зал не міг умістити всіх охочих побачити гру.

Юрій Мрачковський
Юрій Мрачковський
заслужений працівник фізичної культури і спорту України
 

Сьогодні СК "Будівельник" є домашнім майданчиком для баскетбольної команди "Черкаські Мавпи", також це база для олімпійської підготовки з волейболу, баскетболу, греко-римської боротьби. Тут проводять чемпіонати міста з міні-футболу, стрільби з лука, змагання зі спортивних бальних танців, чемпіонат міста з фехтування, дзюдо, художньої гімнастики.

Найстарший черкащанин-учасник Олімпійських ігор цьогоріч святкуватиме 83-річчя!

Хіміч Андрій Іванович – перший Олімпійський чемпіон із веслування тогочасної СРСР і перший черкасець, який взяв участь в Олімпійських іграх у 1960 році. Попри старанну підготовку, у 1960 році спортсмен був запасним плавцем. А вже за чотири роки, на наступній Олімпіаді, у парі зі спортсменом Степаном Ощепковим здобув олімпійське золото.

Містяни знають Андрія Хіміча не лише за перемогами в міжнародних змаганнях, а і як тренера із веслування Дитячої юнацької спортивної школи. Працював відомий олімпієць і депутатом облради, керував спортивною школою олімпійського резерву, а також був тренером збірної команди Болгарії із веслування на байдарках і каное.

  • Фото 1 - Андрій Хіміч (на першому фото – зліва) на Олімпіаді та сьогодні
  • Фото 2 - Свого часу наш край на Олімпійських іграх прославляли зо два десятки спортсменів, у Краєзнавчому музеї є експозиція на цю тему

Черкасці продовжують традиції своїх попередників і щороку підкорюють світові чемпіонати з різних видів спорту. Адже спорт об’єднує, дає наснагу, сили та вселяє гордість за рідне місто. Будьте спортивними, вболівайте за своїх!

Марія Голуб

Хочете підказати нам тему статті чи новини? Напишіть її на пошту нашому редактору і +100500 до карми вам гарантовано!
Коментарі
  • Фото

    В каком году Черкасская футбольная команда *Колхозник* была Чемпионом Европы ?