Як у Черкаському художньому музеї відсвяткували Хеловін

Музей заполонили відьми, вампіри, перевертні та маги.

29 жовтня 201716360
'Як у Черкаському художньому музеї відсвяткували Хеловін'

Мистецький проект "Хелловін" відбувся в Черкаському художньому музеї 28 жовтня. Завдання цього творчого заходу – не налякати, а навпаки – допомогти черкасцям глибше зрозуміти ідеї Дня всіх святих, осягнути історію та традиції свята.

Подібний захід проводимо вже третій рік. Спочатку ми організовували "Ніч у музеї", яка дуже сподобалася черкасцям. До нас надходило чимало побажань, щоб ми проводили більше подій, коли музей працював би вночі. Тому ми запровадили ще один мистецький проект "Хеловін". Це звичайний сімейний захід, приурочений до українського свята врожаю. Ми граємо у своєрідну арт-гру, яка має назву "Хеловін".
Ольга Гладун
Ольга Гладун
директор Черкаського художнього музею
 

Гості дійства у музеї були незвичними – з різноманітних міфів, легенд, казок, фільмів і книжок. Найбільше на цьогорічному святі було відьом. Багато було й вампірів, перевертнів, магів та інші чудернацьких створінь. Усі вони мали неповторний грим і оригінальний стиль одягу.

  • Фото 1 - Музей заполонили "потойбічні" герої
  • Фото 2 - Музей заполонили "потойбічні" герої
  • Фото 3 - Музей заполонили "потойбічні" герої
  • Фото 4 - Музей заполонили "потойбічні" герої
  • Фото 5 - Музей заполонили "потойбічні" герої
  • Фото 6 - Музей заполонили "потойбічні" герої

На цьому заході захоплює атмосфера містики і велика кількість "представників" потойбічного світу. Я сьогодні в образі графа Дракули, бо його стиль мені найбільше підходить. На створення цього образу витратив півдня. Сьогодні мене найбільше вразили розповіді про забобони та астрологію.
Дмитро Вашкінель
Дмитро Вашкінель
учасник мистецького проекту "Хеловін"
 

Ті, хто приходив у музей без гриму, могли вже на місці знайти собі оригінальний образ. Для цього в Художньому музеї працювали майстри з аква-розпису та виготовлення масок.

Модний показ і лабораторія Джека Скеллінгтона

Найбільш масштабною частиною мистецького проекту став показ мод, схожий на бал із "Майстра і Маргарити", де моделі в образах відьом демонстрували різноманітні хеловінські вбрання.

  • Фото 1 - Костюмоване дефіле в тематичних образах
  • Фото 2 - Костюмоване дефіле в тематичних образах
  • Фото 3 - Костюмоване дефіле в тематичних образах
  • Фото 4 - Костюмоване дефіле в тематичних образах
  • Фото 5 - Костюмоване дефіле в тематичних образах
  • Фото 6 - Костюмоване дефіле в тематичних образах
  • Фото 7 - Костюмоване дефіле в тематичних образах

На третьому поверсі музею функціонувала лабораторія Джека Скеллінгтона, присвячена відомому фільму "Хеловінтаун". Діти і дорослі брали участь в експериментах із сухим льодом, який парував. Все це створювало враження, що ти вариш відьомське зілля або проводиш якийсь таємничий алхімічний дослід.

 

  • Фото 1 - Шоу-лабораторія Джека Скеллінгтона
  • Фото 2 - Шоу-лабораторія Джека Скеллінгтона
  • Фото 3 - Шоу-лабораторія Джека Скеллінгтона
  • Фото 4 - Шоу-лабораторія Джека Скеллінгтона
  • Фото 5 - Шоу-лабораторія Джека Скеллінгтона
  • Фото 6 - Шоу-лабораторія Джека Скеллінгтона

Забобони й астрологія

Окрім розважальних локацій, на Хеловіні в музеї було чимало освітніх проектів. Один із них – "Потаємна комора: а ви вірите у забобони?". Працівник музею Ольга Харсун у колоритному образі відьми розповідала відвідувачам про походження відомих забобонів.

У давні часи вважали, що кішка – або сама чаклунка, або її помічниця, тому з’явилися забобони стосовно чорних котів. Також люди вважали, що пустий посуд накопичує у собі негативну енергетику. Коли такого негативу дуже багато, посуд переповнюється і має розбитися. Багато східних народів вважають, що звук битого посуду відлякує злих духів.

Говорять, що не можна дивитися в розбите дзеркало, тому що буде сім років нещастя. Це пов’язано з віруванням, що у дзеркалі відбиваєтья не лише зовнішність, а й душа людини. Якщо подивитися в уламки дзеркала, то можна зашкодити своїй душі. Забобони про "п’ятницю 13" пов’язані з тамплієрами. У часи Середньовіччя саме в п’ятницю тринадцятого знищили орден тамплієрів. Тому вважається, що в цей день може трапитися якесь нещастя.

Ольга Харсун
Ольга Харсун
провідний спеціаліст Черкаського художнього музею
 

Не менш цікавим був проект "Таємнича астрологія", де всі охочі могли дізнатися в астролога Ольги Скрипник, що їм віщують зірки. Спеціаліст ділилася власним життєвим досвідом і розповідала про цікаві й дещо містичні випадки з життя, які створювали атмосферу хеловінської таємничості.

Окрім астрології займаюся картами таро. Взяла їх до рук, коли мені було 22 роки. Одного разу поїхала на енергетичне місце – Кам’яну могилу. Тоді вирішила дізнатися, що мені "розкажуть" карти. Я витягла карту, яка означає жертву. Того ж дня я загубила телефон.
Ольга Скрипник
Ольга Скрипник
астролог
 

Астролог розповіла відвідувачам, що у кожної людини повинно бути своє "місце сили". Щоб його знайти, потрібно прислухатися до своїх відчуттів, адже одній людині ближчі шаманські практики, пов’язані з силами природи, а інші мають прямий зв'язок з силами планет.

"Синдром Стендаля" й освітній кінолекторій

Сенсаційним мистецьким проектом цьогорічного святкування став "Синдром Стендаля". Черкасцям пояснили  незвичне явище, пов’язане з особливостями людської психіки. Виявилося, що деякі художні твори можуть бути небезпечними. Вони здатні шокувати та навіть спричинити короткочасний психічний розлад. Шедеври мистецтва можуть викликати неконтрольоване відчуття страху, пришвидшене серцебиття і нездорове прагнення знищити такий художній твір.

Я сам пережив цей синдром. Моя учениця малювала картину, в процесі роботи у дівчини постійно виникали напади страху. Один із героїв її портрету був змальований із воскової фігури Тараса Шевченка. Коли я поглянув на завершену роботу, в мене теж почався синдром Стендаля. На щастя, такий страх людина може відчути лише один раз.
Ярослав Байда
Ярослав Байда
художник, викладач Корсунь-Шевченківського педагогічного коледжу ім. Т. Г. Шевченка
 

За словами художника, таке явище може виникати через фактори, які тривожать психіку: сильний контраст, порушення пропорцій людського обличчя, рух композиції, яскравість кольорів, порушення лінії горизонту, поєднання кіл і квадратів, сцени насильства та різні зорові ілюзії.

  • Фото 1 - Мистецький проект "Синдром Стендаля"
  • Фото 2 - Мистецький проект "Синдром Стендаля"
  • Фото 3 - Мистецький проект "Синдром Стендаля"
  • Фото 4 - Мистецький проект "Синдром Стендаля"

Під час усього заходу працював освітній кінолекторій. Перша інтерактивна розповідь мала назву "Галерея потворних шедеврів". Друга лекція "Зомбі в кінематографі" пояснювала історію появи образу зомбі та його символічність.

Сама ідея зомбі зародилася в Європі. Це своєрідний синтез двох культур: християнської і культури вуду. Люди вірили, що є шамани, здатні "піднімати" мерців, які постійно працювали б. Головна ознака зомбі – це виражена щелепа – символ звіра. У класичному жанрі фільмів зомбі їсть мозок. У цього монстра мозку немає, тому він на нього полює. Також у зомбі немає душі. Очі – це дзеркало душі, тому зомбі сліпі.
Антон Дементьєв
Антон Дементьєв
лектор проекту "Зомбі в кінематографі"
 

Найбільш моторошним місцем у Художньому музеї був підвал. Тут панувала атмосфера сутінків і густого туману, грала моторошна музика, яка додавала локації особливої реалістичності фільмів жахів. У підвалі грали черкаські виконавці та презентували творчі проекти.

  • Фото 1 - У підвалі музею
  • Фото 2 - У підвалі музею
  • Фото 3 - У підвалі музею
  • Фото 4 - У підвалі музею

Завершився мистецький проект о 22 годині. За цей час гості змогли відвідати ті локації, які їх найбільше зацікавили, послухати освітні лекції, долучитися до хеловінських майстер-класів і зробити фото біля тематичних містичних фотозон.

Всі фото з Хеловіну в музеї можна переглянути тут.

Микола Максьома

Хочете підказати нам тему статті чи новини? Напишіть її на пошту нашому редактору і +100500 до карми вам гарантовано!
Коментарі