"Підсніжникоманія": черкасці їдуть охороняти рідкісну квітку в Холодний Яр

Цьогоріч кількість охочих долучитися до акції сягнула сотні.
13 березня 2017488
''Підсніжникоманія': черкасці їдуть охороняти рідкісну квітку в Холодний Яр'

Наприкінці 1990-х – на початку 2000-х відбувалося масове знищення цієї рослини. Особливо напередодні 8 березня охочі підзаробити не замислювалися над тим, що винищують цілі роди підсніжників складчастих. Саме тоді, у 1997 році, команда ентузіастів зі студентів і викладачів природничих спеціальностей вирішила захищати підсніжник від загибелі. Ця традиція збереглася й до сьогодні.

Підсніжник складчастий занесений у Червону Книгу України. Росте лише у Холодному Яру та в гірському Криму. Квітка надзвичайно вразлива і не росте в тому місці, де була зірвана.

Групи студентів змінюють один одного щотижня, чергуючи на п’яти ділянках із квітами, допоки підсніжник не відцвіте. Завдяки цьому з 2001 року вдалося розширити популяцію підсніжника складчастого в Холодному Яру. Науковці кажуть, цю квітку не можна пересаджувати із галявини на власне подвір’я, адже шанси вижити і продовжити популяцію дуже низькі.

  • Фото 1 - Фото – Максим Костенко
  • Фото 2 - Фото – Максим Костенко
  • Фото 3 - Фото – Максим Костенко

Продавці розповідають "ми виростили" – не вірте цьому. Я хочу побачити того майстра, який зумів би зібрати насіння і виростити цей вид. На це потрібно 5-6 років, щоб з’явилася нормальна квітка, а вони "виростили" і продають – це все вигадки. Позитивним є те, що сьогодні місця цвітіння стають місцями паломництва – і сюди люди приїжджають фотографуватися та відпочивати. Тому цьогоріч головним завданням студентів є слідкувати за порядком на галявинах, аби там не було сміття та витоптаних квітів.
Богдан Легоняк
Богдан Легоняк
директор філіалу "Холодний Яр" Національного історико-культурного заповідника "Чигирин"
 

Чергують на галявинах волонтери цілодобово, біля кожної розбили табори. Для студентів це навчання у поєднанні з відпочинком. Їх не лякає ні холод, ні вітер, ні цілодобові чергування. Кажуть, поїздки до підсніжників у Холодний Яр стали хорошою традицією. Щоправда, не всі місцеві мешканці поділяють ентузіазм студентів-волонтерів.

Їжджу на охорону підсніжників не перший рік. Навчаюся на 5 курсі Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. За всі роки траплялося чимало історій. Більшість із них пов’язана саме з тим, що місцеве населення не розуміє, що зривати ці квіти не можна. Доводиться коли словом, а коли силою перешкоджати їм це робити. Ми намагаємося врегулювати конфлікти мирним способом і пояснити людям, що знищення цих квітів карається законом.
Максим Веретільник
Максим Веретільник
студент
 

  • Фото 1 - Окрім студентів, до охорони підсніжника складчастого долучилося декілька громадських організацій, учасники бойових дій, школярі й народні депутати
  • Фото 2 - Окрім студентів, до охорони підсніжника складчастого долучилося декілька громадських організацій, учасники бойових дій, школярі й народні депутати

Якщо квіти все ж зірвали, студенти мають право викликати поліцію. За одну рослину передбачений штраф від 49 до 62 грн. Патрульна поліція регулярно в період цвітіння проводить рейди серед продавців квітів на черкаських ринках. Покупців підсніжників можуть також оштрафувати на суму від 1700 до 3500 грн.

Фотографувати, а не зривати радять і пересічні жителі Черкас, які самі спробували такий вид відпочинку на галявинах із квітів. Встигніть і ви помилуватися красою, адже квіти скоро відцвітуть. Приїжджайте у Холодний Яр милуватися, черпати натхнення і жити на повну.

Марія Голуб

Хочете підказати нам тему статті чи новини? Напишіть її на пошту нашому редактору і +100500 до карми вам гарантовано!
Коментарі