Туристичний маршрут: старовинні церкви Черкаської області

Дерев'яні церкви зазвичай залишаються поза увагою туристів. Черкаський блогер dniprovych вирішив показати прекрасні і автентичні пам'ятки релігійного зодчества в своєму ЖЖ.
26 листопада 201565186
'Туристичний маршрут: старовинні церкви Черкаської області'

На жаль, на одну дерев'яну церкву на Черкащині цього року стало менше – в селі Чорнявка Черкаського району згоріла церква св. Петра і Павла.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці. Нечаївка
Церква Різдва Пресвятої Богородиці. Нечаївка

Неподалік Черкас (20 км), знаходиться село Нечаївка в лісах біля якого росте багато грибів, а в самому селі збереглась церква Різдва Пресвятої Богородиці, вона збудована в другій половині XVIII ст.

 

Святопреображенська церква. Білозір’я
Святопреображенська церква. Білозір’я

В селі Білозір'я збереглася Святопреображенська церква 1867 року. Якщо їхати автобусом Черкаси – ст. ім. Шевченка її видно, вона в центрі села. На жаль, навколо неї бетонний мур і не в часи служіння вона закрита.

 

Констянтинівка. Церква вознесіння господнього
Констянтинівка. Церква вознесіння господнього

Неподалік Сміли є село Костянтинівка. Церкву Вознесіння Господнього 1882 року з дороги не видно, хоча вона знаходиться за квартал від центру села. Місцеві охоче Вам підкажуть до неї шлях.

 

Церква Св. Дмитра Солунського
Церква Св. Дмитра Солунського

Інша церква Смілянського району знаходиться в мальовничому селі Тернівка, що розкинулось по обидва боки річки Гнилий Ташлик. Церква св. Дмитра Солунського знаходиться в центрі села, пропустити її важко. Рік побудови церкви 1822.

 

Церква святого Архангела Михаїла
Церква святого Архангела Михаїла

На шляху між Смілою і Кам'янкою лежить село Михайлівка – в ньому і збереглася церква св. арх. Михаїла, 1845 року. 

 

Успенська церква. Жаботин
Успенська церква. Жаботин

Якщо в центрі села Михайлівка повернути за вказівником на Жаботин, то можна побачити Успенську церкву 1851 року.

 

Церква пресвятої богородиці
Церква пресвятої богородиці

За декілька кілометрів від райцентру Кам'янка розташовано село Ребедайлівка, з траси до села пару кілометрів. На горбі в селі збереглась церква Пресвятої Богородиці 1796 року.

 

Свято-Миколаївська церква. Орловець
Свято-Миколаївська церква. Орловець

Орловець, село яке витяглось вздовж траси Сміла – Городище – Корсунь – Київ. Знаходиться воно між Смілою і Городищем. Церква розташована так, що в листі дерев її можна і не помітити. Свято-Миколаївська церква збудована у 1779 році запорізьким козаком Кирилом Половим. Так що це козацька церква. Це один із майже 40 старовинних дерев'яних храмів, що збереглися на Черкащині.

 

Миколаївська церква. Стецівка
Миколаївська церква. Стецівка

В селі Стецівка Чигиринського району створено скансен серед мальовничих пагорбів, перебуваючи серед яких і не скажеш, що ти знаходишся на Черкащині. Сюди ж перенесли і дерев'яну церкву з Лівобережжя. Миколаївська церква побудована в кінці XVIII сторіччя.

 

Церква святої трійці. Драбівці
Церква святої трійці. Драбівці

Церква Святої Трійці (XVIII ст.) в селі Драбівці Золотоніського району дуже незвична. Здається, що ти десь на Прикарпатті, а не на Черкащині. Будівля церкви не раз переносилась і перебудовувалася, церкву реставрували в 70-х роках минулого століття майстри із Закарпаття, які і надали їй такого незвичного для нашої місцевості вигляду.

Хочете підказати нам тему статті чи новини? Напишіть її на пошту нашому редактору і +100500 до карми вам гарантовано!
Коментарі
  • Фото

    А церква в селі Мельниківка Смілянського району.

  • Фото

    О, спасибі за відомості, Іване-сан!))
    Мабуть, не всі церкви навтіь науці відомі (нехай, може, це й не про "Вашу" - але то таке...)

  • Фото

    Есть ещё деревянная церковь в селе Великий Хутор Драбовского района

  • Фото

    О, цікава інформація!
    (Як мовиться - що далі в ліс - то більше дров...)
    Спасибі щиро!

  • Фото

    Ще є стара церква в с. Кобринове Тальнівського р-ну, правда не впевнена, що вона дерев’яна. Точно знаю, що в радянські часи в ній був млин.

  • Фото

    Цікаво!..
    І Вам, пані Оксано спасибі за відомості!
    Хтось би зафотографував кожну цю церкву, і кожне з'єднання балок\мазок старій на іконі\завиток на деревляному різьбленні - ОКРЕМИМ КАДРОМ!
    (Щоб на випадко втрати відтворити можна було. Є дуже люті скептики й противники відтворення втрачених пам'яток - але за наявности достатньої кількости й досить докладніх джерел – тобто світлин у тому числі насамперед - ще й як можна: у світі це повсюди роблять.
    Тож шановні дописувачі, якщо у вас десь є старі хати, церкви, ікони, старі скрині, розписи по стінах (зокрема навіть НАЙБІЛЬШ ПРИМІТИВНІ!) в селах де ви мешкаєте – або навіть бодай ПАРУ БАЛОК від згорілого млина, моста, старої хати чи чогось такого – конче робіть світлини з кількох ракурсів та надсилайте кудись, щоб не пропало!!!
    (Найкраще - до музею якогось: хоч би й Музею імени Іван Гончаря в Київі).
    Бо потім з чого відновлювати втрачену спадщину: адже ніколи не знаєш, що може згоріти завтра (або знесуть забудовники)!
    Користуючись нагодою, ще прошу всіх читачів: будь ласка, поширте, де лише можете цю нехитру "інструкцію" всюди, де лише матимете можливість (насамперед серед односельчан).
    Адже на початку минулого сторіччя, коли ми мали по Україні значно більше гарних давніх хат та деревляних церков, шедевральних різьблених іконостасів та "примітивніх" народніх ікон, меблів, вишивки, залізні ковані двері та замкИ - краєзнавці не могли тодішніми фотоапаратами зафіксувати все це мистецтво у тисячах кадрів (як ми це зараз цифровими фотоапаратами можемо), доки його не знищили більшовики (а потім ще й Друга Світова...)
    Ми втратили тоді СОТНІ ЗАМКІВ, ТИСЯЧІ ЦЕРКОВ, ДЕСЯТКИ ТИСЯЧ ІКОН!!!
    Зробіть, хто що може, щоб хоча б те, що й зараз від нас повільно, але незворотньо відходить, зафіксувалося для нащадків.
    (Адеж це, врешті, також ваша історія, ваші регіони, мистецтво та культура ваших міст і сіл - вони ж також в історії України щось та значили!!! А чим це буде потім довести, коли ми втратимо всі пам'ятки минулого, котрі у вас десь ще, може, зберігалися?)
    Зрештою, як не хочете шукати Музей (щоб прислати їм свої світлини – аби не обтяжували Ваші власні телефони та компутери - ШЛІТЬ МЕНІ (хоч би й просто через Facebook).
    ВСІМ БУДУ ГЛИБОКО ТА ЩИРО ВДЯЧНИЙ!