У Черкасах обговорили реалізацію освітньої реформи у приватних школах

Якою буде нова українська освіта в приватних закладах.
13 червня7630
'У Черкасах обговорили реалізацію освітньої реформи у приватних школах'

Конференція "Нова українська школа. Перспективи, завдання, можливості" відбулася у черкаській приватній загальноосвітній школі I-III ступенів "Софія".

Освітня реформа, якій владці дали старт торік, зачепить і приватні заклади. Щоправда, механізми реалізації змін у таких школах поки що не до кінця зрозумілі. На зустрічі у загальноосвітній приватній школі "Софія" вчителі та батьки говорили про ключові моменти, які формуватимуть нову українську школу в найближчі роки.

Приватна школа "Софія" працює в Черкасах вже десять років. У штаті – 22 педагоги. На уроках, окрім традиційних підходів, учителі застосовують інтерактивні та діяльнісні методики, враховуючи вікові та фізіологічні особливості учнів. Під час розробки навчальних програм до уваги беруть інтереси та побажання учнів і батьків.

Приватні школи – важлива частина української освіти. Але, на жаль, зараз заклади приватної форми власності не можуть забезпечити навіть підручниками. Приватна освіта – це право дитини, і держава має підтримати це право.

Ми дуже радіємо освітнім реформам, тому що є надія. Нарешті проголошені речі, яких в освітньому середовищі всі давно чекали. Процес навчання повинен стати більш гнучким, зміняться підходи до викладання матеріалу. Асоціація керівників приватних шкіл подала багато ідей для розробки нового закону "Про освіту". Зокрема заклали багато підвалин у методичній частині.

Наталя Євтушенко
Наталя Євтушенко
директор приватної школи "Софія"
 

Фото з сайту nus.org.ua
Фото з сайту nus.org.ua

Які зміни очікують на черкаських школярів?

Основна суть реформи – забезпечити максимальний розвиток дитини у школі. А все інше – це засоби і способи досягнення цієї мети. Ось частина інновацій, які реалізовуватимуть у школах за новою системою.

Новий формат стосунків "учитель – учень"

Головні нововведення в системі освіти стартують 1 вересня 2018 року. Це насамперед зміна системи стосунків "школа – здобувач освіти". Змінюються стосунки між вчителем і першокласником.

У процесі навчання дитина не повинна відчувати тягар і неуспіх. Категорично забороняється будь-яка конкурентна система всередині класу: "ця дитина успішна, а ця – ні". Тобто вчитель на уроці не має права вказувати на хороші й погані роботи учнів. Оцінювання у початкових класах взагалі немає, воно виключно вербальне, а це означає, що вчитель відзначатиме тільки позитивні речі, на негативах робити акцент не будуть. Оцінювання школярів з 3 класу – за рішенням педагогічної ради. Тобто теоретично школа взагалі може ухвалити рішення не оцінювати учнів і у 3-4 класах.

Після закінчення 4 класу буде перша державна підсумкова атестація. Це перше випробування. Але атестація повинна пройти не з метою визначення якості освіти, а для визначення рівня успіху дитини.

Будь-яке просування дитини в освітньому процесі повинно підкреслюватися радістю, захопленням, що школяр зробив свій особистісний крок.

  • Фото 1 - У Черкасах обговорили реалізацію освітньої реформи у приватних школах
  • Фото 2 - У Черкасах обговорили реалізацію освітньої реформи у приватних школах
  • Фото 3 - У Черкасах обговорили реалізацію освітньої реформи у приватних школах

Нові компетентності

Знаннєва функція тепер є другорядною, на перший план виходять компетенції. Від учнів чекають не простого зазубрювання інформації, а вміння застосовувати знання на практиці.

Є багато помилкових тлумачень цього підходу, начебто тепер не треба знати, треба вміти застосовувати ці знання. Це неправильне тлумачення. Насправді ідея полягає в тому, щоб вийти на новий щабель розвитку – тепер дитина повинна не тільки мати міцні знання, як і раніше, але застосовувати їх у житті.

Принцип "Гроші ходять за дитиною"

Із запровадженням нового закону "Про освіту" ситуація із фінансуванням і підтримкою приватних шкіл повинна змінитися. За законом, із 2019 року приватні заклади повинні отримувати з державного бюджету кошти на навчання кожної дитини. Як цей механізм реалізовуватиметься на практиці, поки що не до кінця зрозуміло.

Є великі сподівання, що реформа матиме успіх. В законі України "Про освіту" закладені поняття різних рівноправних форм і способів здобуття освіти. Також у документі прописали існування приватної форми освіти. І держава повинна підтримувати приватні заклади на дієвому рівні – тобто на рівні фінансування. Тому в прикінцевих положеннях вказано, що в бюджеті 2019 року повинні виділятися гроші на дитину, незалежно від того, в закладі якої форми власності вона навчається. Тобто повинен діяти принцип "гроші ходять за дитиною". Реалізація цього підходу дозволяє організувати конкурентне освітнє середовище.

Але треба розуміти реалії життя – закон про бюджет може скасовувати будь-які норми до цього прийнятих законів. І чи будуть виділені ці кошти в законі про бюджет на 2019 рік – важко сказати.

Євген Степко
Євген Степко
начальник управління освіти Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради
 

Всі вчителі міста проходять перепідготовку

Технології змінюються, тому всі вчителі міста проходять перепідготовку. Це багатоступінчатий процес – від інститутів післядипломної освіти до онлайн-навчання за декількома модулями.

Районні управління освіти не матимуть права оцінювати школи

За законом, в органів освіти забрали повноваження оцінювати навчальні заклади, тобто тепер в управлінні освіти не можуть сказати – ця школа хороша, а ця погана.

Контроль за якістю освіти здійснюватиметься на 2 рівнях: внутрішній здійснює адміністрація школи, зовнішній – вже створена Державна служба якості освіти. Вона здійснюватиме свою діяльність не у формі контролю, а у форматі рекомендацій.

Це лише частина змін, які реалізовуватимуться в навчальних закладах найближчим часом. Детальніше познайомитися з новими принципами та підходами до навчання можна на сайті проекту "Нова українська школа".

Хочете підказати нам тему статті чи новини? Напишіть її на пошту нашому редактору і +100500 до карми вам гарантовано!
Партнерська публікація
Коментарі